ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nevidiaci pri čítaní používajú rovnakú časť mozgu ako vidiaci

23.2.2011 13:08:45 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1411x

Časť mozgu, ktoré spracúva čítanie u vidiacich ľudí, v skutočnosti nepotrebuje zrakový vnem. Zistili to vedci z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme. Snímky mozgu nevidiacich počas čítania Braillovho písma ukázali aktivitu v rovnakej časti mozgu, ktorá je uvedená do činnosti aj pri normálnom čítaní vidiacich. Nové zistenie je v rozpore s tvrdením, že jednotlivé časti mozgu a spracovanie informácie súvisia s konkrétnym zmyslovým vnemom.

 

„Mozog nie je zmyslový prístroj, hoci tak často vyzerá. Je to prístroj riadený úlohami,“ myslí si Amir Amedi. „Oblasť mozgu plní určitú funkciu bez ohľadu na druh vnemových vstupov.“

Na rozdiel od iných úloh mozgu je čítanie relatívne mladá činnosť, ktorá vznikla pred približne 5400 rokmi. Braillovo písmo používajú nevidiaci menej ako 200 rokov. „To nie je dosť času pre evolúciu, aby sa náš mozog zmenil vo vzťahu k čítaniu,“ myslí si Amedi.

Laurent Cohen, ktorý sa tiež podieľal na výskume, ukázal už v minulosti, že pri čítaní je v činnosti špecifická časť mozgu nazývaná oblasť vizualizácie slov (VWFA). Nikto doteraz ale nepreskúmal, čo sa deje pri čítaní v mozgu nevidiaceho.

Amediho tím skúmal nervovú aktivitu ôsmich od narodenia nevidiacich ľudí pomocou funkčnej magnetickej rezonancie počas čítania Braillovho písma. Ak by bol mozog riadený zmyslovými vnemami, mal by spracovať Braillovo písmo v oblasti zodpovednej za taktílne vnemy. Ak by bol mozog riadený úlohami, mali by aj nevidiac spracovať text v oblasti VWFA. Podľa zistení vedcov to funguje presne ako v druhom spomenutom prípade.

Ďalšie porovnanie mozgovej aktivity vidiacich a nevidiacich ukázalo, že mozgová aktivita u oboch skupín sa nedala odlíšiť.

Vedci si myslia, že oblasť VWFA je oblasťou integrácie viacerých zmyslov a spája jednoduché črty do zložitejších tvarov, čo z nej robí ideálne miesto pre relatívne novú schopnosť čítania.

„Je špecifické anatomické umiestnenie a jej silné spojenie s oblasťami reči jej umožňujú premostiť svet vnímania vnemov so svetom reči a formovania slov,“ myslí si Amedi. „Je to preto najvhodnejšia oblasť na spracovanie čítania.“

Amedi tiež povedal, že vedci chcú ďalej skúmať aktivitu v mozgu ľudí, ktorí sa učia čítať Braillovo písmo, aby zistili, ako mení mozog svoju činnosť pri spracovávaní iného druhu informácie na slová.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,98
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.