Mobil na festivale zvýši kvalitu hudby

23.2.2011 14:07:36 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2345x

Kvalita zvuku na letných hudobných festivaloch nebýva najvyššia. Nová aplikácia pre smartfóny chce riešiť problém so slabými vokálmi.

 

Rev davu, silné basy a slabé vokály. Tak väčšinou vyzerá zvuk, ktorý prichádza do vašich uší na hudobných festivaloch pod holým nebom. Čoskoro sa to môže zmeniť vďaka aplikácii pre mobilné zariadenia, ktorá chce zlepšovať kvalitu zvuku.

Jakob Eg Larsen a jeho kolegovia z Dánskej Technickej univerzity vyvinuli systém, ktorý premení mobilný telefón na osobný koncertný reproduktor, čo umožní počuť aj vokály s vysokou frekvenciou, ktoré by sa za normálnych okolností v prostredí k človeku nedostali.

Mixážny pult na pódiu pošle niektoré zvuky do FM antény, ktorá ich dokáže vyslať do mobilných telefónov. Jednoduché prenosné rádio by ako prijímač nefungovalo, pretože zvuk sa šíri miliónkrát pomalšie ako rádiové vlny. Takže FM signál musí byť spomalený, aby prišiel do telefónu v rovnakom čase ako zvuk z pódia a softvér musí vypočítať nutné spomalenie na základe vzdialenosti od zdroja zvuku.

Výsledkom je obohatený poslucháčsky zážitok, v ktorom možno cez slúchadlá počuť jasne každý tón. „Zvuk na koncertoch je väčšinou tak silný, že hoci máte na ušiach slúchadlá, cítite vo svojom tele basy,“ povedal Larsen. „K zážitku je len pridaná nová vrstva zvuku vo vysokej kvalite.“

Vedci minulý rok v júni svoju aplikáciu testovali na dánskom hudobnom festivale Nibe. Reakcie ľudí boli veľmi pozitívne. Teraz pracujú na komerčnom uplatnení svojej aplikácie.

Aplikácia však tiež má niekoľko obmedzení. Čas potrebný na spracovanie zvuku obmedzuje vzdialenosť poslucháča na minimálne 60 metrov od pódia. Vedci chcú optimalizáciou softvéru skrátiť túto vzdialenosť na 20 metrov. Bežný fanúšik väčšinou bližšie k pódiu nestojí.

Ďalším problémom je, že GPS senzor v mobilných zariadeniach nefunguje vždy stopercentne, takže používateľ si musí oneskorenie zvuku doladiť manuálne. Vedci tiež skúmajú, či by sa to nedalo spraviť automaticky s využitím mikrofónu v mobiloch.

Atau Tanaka zaoberajúci sa interaktívnymi hudobnými systémami na univerzite v Newcastli povedal, že systém má potenciál, ale Larsenova implementácia v praxi pravdepodobne nebude fungovať. „Väčšina mobilov na trhu nemá FM rádio,“ povedal Tanaka. „Takýto druh aplikácie bude musieť prísť so spôsobom migrácie dát cez WiFi alebo 3G siete.“

Systém by sa dal podľa Larsenových slov využiť aj pri iných podujatiach na otvorených priestranstvách.

originál článku