Discovery dnes odštartuje poslednýkrát do vesmíru

24.2.2011 14:37:39 | Q
SPACE.com, collectSPACE | Počet zobrazení: 1521x

Po takmer 27 rokoch vesmírnych letov dnes raketoplán Discovery vyrazí na svoj posledný let.

 

Večer, krátko po pol jedenástej nášho času vyrazí Kennedyho vesmírneho centra na misiu STS-133. Bude to jeho 39. a posledný let. Najstarší raketoplán vo flotile agentúry NASA odíde po jedenástich dňoch pri ISS do dôchodku. Doteraz preletel raketoplán viac ako 230 miliónov kilometrov a odniesol 246 členov posádky. Do vesmíru prvýkrát vyletel v roku 1984.

Na misii trvajúcej 11 dní prinesie na Discovery Medzinárodnú vesmírnu stanicu zásoby, potrebný hardvér a nový záchod. Privezie tiež nového stále člena posádky vesmírnej stanice - humanoidného robota Robonaut 2.

Misii velí Steven Lindsey. V posádke budú tiež Eric Poe, Alvin Drew, Steven Bowen, Michael Barratt a Nicole Stottová. Bowen sa do posádky dostal na poslednú chvíľu. Nahradil Tima Kopru, ktorý sa pred mesiacom zranil pri jazde na bicykli.

Posledný let raketoplánu Discovery sa o niekoľko mesiacov omeškal pre problémy s jeho externou nádržou. Po odložení štartu z 5. novembra prebehlo množstvo opráv a štart sa ešte oddialil, aby mali konštruktéri viac času na odhalenie príčiny problémov.

Dnešná 133. misia je jednou z troch posledných projektov v rámci 30-ročného raketoplánového programu agentúry NASA.

originál článku