Včely rozoznajú podľa pachu jed v nektári kvetov

10.4.2007 15:57:19 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1503x

Napriek tomu, že veľa jarných kvetov jasne žiariacimi farbami láka včely na sladký ú odmenu, nektár niektorých z nich nie je vôbec sladký, dokonca môže byť až jedovatý.

 

Pre vedcov je záhadou, prečo môžu rastliny otráviť včely, ktoré sa snažia zaujať. Včela, ktorá je každoročne zodpovedná za takmer tretinu z celkového počtu opelení rastlín na svete, sa môže otráviť nektárom bežných rastlín ako napríklad rododendron alebo mandľovník.

Dokážu sa včely naučiť, či nektár obsahuje toxické látky a ovplyvní to ich schopnosť opeliť jedovatú rastlinu? Vedci z univerzity v Newcastli prišli na to, že včely si ku konkrétnej rastline dokážu priradiť príslušnú farbu, tvar, vzhľad aj vôňu. Oproti iným živočíšnym druhom podobnej veľkosti (muchy, komáre) majú ale vo svojej genetickej informácii menej génov vyhradených na rozpoznávanie chute.

Preto sa vedci domnievajú, že obsah cukru ale aj jedovatých látok v nektári si na základe svojej skúsenosti dokážu včely asociovať s vôňou príslušného kvetu. Po požití jedu nereagovali včely na vôňu toxickej rastliny počas nasledujúcich 24 hodín.

To dokazuje, že včely vedia podľa vône rozpoznať toxickú látku, ale pravdepodobne až po jej požití.

originál článku