Opice sa umývajú vlastným močom

25.2.2011 11:12:04 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1510x

Malpa kapucínska, malý druh opice, má na prvý pohľad veľmi nezvyčajný zvyk: močí na svoje ruky a moč si vtiera po celom tele do srsti.

 

Vedci z Trinity Universtiy v Texase tvrdia, že prišli na dôvod tohto počínania. Vo svojom výskume dokázali, že mozog samíc málp je aktívnejší pri pachu moču pohlavne dospelých samcov. To znamená, že samce sa môžu natierať močom, aby zvýraznili svoju dostupnosť a atraktivitu pre opačné pohlavie.

Močom sa natiera viac druhov opíc zo západnej pologule. Doteraz sa objavilo niekoľko hypotéz vysvetľujúcich toto počínanie, medzi ktorými bolo aj zachovanie telesnej teploty, či pomoc ostatným lepšie identifikovať jedinca na základe pachu. Väčšina výskumov však nedošla k presvedčivým záverom.

„Jeden z výskumov uvádzal, že ak sa o samca zaujímali samičky, začal sa močom potierať častejšie,“ povedala Kimberley Phillipsová z Trinity University. „Pretože malpy aktívne bojujú o samcov vo svojom plodnom období, predpokladali sme, že moč môže prinášať chemickú informáciu o sexuálnom a sociálnom statuse jedincov.“

Spolu so svojimi kolegami preto skúmala Phillipsová aktivitu mozgu samíc, ktoré cítili moč dospelých a nedospelých samcov. Zábery z magnetickej rezonancie odhalili väčšiu aktivitu pri vnímaní moču dospelého jedinca.

Dospelé jedince vylučujú vo svojom moči väčšie množstvo testosterónu. Koncentrácia testosterónu je tiež spojené s ich sociálnym postavením v skupine.

Podľa slov Phillipsovej bolo zaujímavé, že malpy na takéto správanie reagovali, pretože u tohto druhu opíc nie je známa komunikácia na základe čuchu.

originál článku