ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Butanol ako palivo z rias

2.3.2011 17:39:27 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2462x

Chemici z Akransaskej univerzity vynašli metódu, ktorou sa dajú bežné riasy premeniť na butanol, obnoviteľné palivo, ktoré sa dá použiť v existujúcich spaľovacích motoroch. Technológia vychádza z procesu využívaného v USA na čistenie a okysličovanie vodných tokov odstaňovaním nadbytočného dusíka a fosforu z hnojív v splaškoch.

 

„Môžeme rozhýbať autá,“ povedal Jamie Hestekin, vedúci projektu. „Naša premena je efektívna a nenákladná. Butanol má v porovnaní s etanolom množstvo výhod, najzaujímavejšou vecou však je, že v skutočnosti tým aj očisťujeme rieky a jazerá.“

Hastekin a jeho kolegovia pestujú riasy na „dráhach“ - žľaboch dlhých 1,5 až 25 metrov. Žľaby sú vyslané tkaninou, podľa Hestekina však riasy vyrastú na akomkoľvek povrchu.

Riasy žijú z dusíka, fosforu, oxidu uhličitého a slnečného žiarenie, preto cez žľaby vedci preháňanú vodu bohatú na dusík a fosfor. Rast rias urýchľujú veľkými koncentráciami oxidu uhličitého. Podobný proces používajú niektoré krajiny na čistenie vody s nadmerným množstvom dusíka a fosforu, ktoré zabíjajú ryby a vodné rastliny.

Celý proces premeny pozostáva z troch krokov. Najskôr vedci každých päť dní zozbierajú riasy a rozomelú ich, čím uvoľnia uhľohydráty z rastlinných buniek. Z uhľohydrátov oddelia škrob, ktorý premenia na jednoduché cukry. Potom začína proces fermentácie, ktorý sa delí na dve etapy. Najskôr sa stanú z cukrov organické kyseliny - maslová, mliečna a octová. V druhej fáze sa kyselina maslová mení na butanol pomocou elektrodeionizácie. Rýchlou izoláciou kyseliny maslovej sa celý proces zefektívni.

Hestekin pripomenul, že butanol má oproti etanolu, dnes dostupnejšiemu alternatívnemu palivu, niekoľko výhod. Je menej korozívny, možno ho prepravovať v existujúcich potrubiach. Výhodou je tiež surovina, z ktorej sa dá vyrobiť. Etanol sa vyrába z kukurice, ktorá sa ale využíva aj v potravinárstve. Riasy sa inde nevyužívajú a možno ich pestovať prakticky všade, takže pre ich produkciu nie je potrebná hodnotná poľnohospodárska pôda.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,64
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.