Kov pevnejší ako oceľ a tvárny ako plast

3.3.2011 17:55:11 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3464x

Predstavte si materiál, ktorý je pevnejší ako oceľ, ale pružný ako plast a dokáže vytvárať takmer nekonečné množstvo tvarov. Vedci zaoberajúci sa materiálmi sa pokúšali objaviť zlúčeninu, ktorú by bolo možné tvarovať s rovnakou ľahkosťou a pri rovnako nízkych nákladov ako plast, ale ktorá by si pritom zachovala výraznú pevnosť a trvácnosť.

 

Tím odborníkov vedený Janom Schroersom z univerzity Yale ukázal, že niektoré nedávno objavené zliatiny kovov, kovové sklá (skr. BMG), ktorých atómy sú náhodne usporiadané, možno tvarovať do zložitých tvarov, ktoré by bežné kovy neumožňovali. Nemení sa tým pevnosť ani trvácnosť zliatiny.

„Zliatiny vyzerajú ako bežný kov, ale možno ich tvarovať tak lacno ako obyčajný plast,“ povedal Schroers, ktorý so ostatnými vedcami z materiálu doteraz vytvorili veľké množstvo predmetov od fľaše cez škatuľky po biomedicínske implantáty. Cena materiálu je porovnateľná s cenou vysokokvalitnej ocele. Zliatinu tvoria viaceré kovy, medzi ktorými sú zirkón, nikel, titán alebo meď.

Vedci zo zliatin „vyfukovali“ tvary pri nízkej teplote a tlaku, kedy je kovové sklo veľmi jemné a tečie podobne ako plast bez kryštalizácie, ku ktorej by dochádzalo v bežnom kove. Cieľom bolo eliminovať trenie, čo fúkané vstrekovanie umožňuje. Schroers už materiál využíva na výrobu miniatúrnych rezonátorov do mikroelektromechanických systémov.

„Môže to byť začiatkom novej cesty tvarovania kovov,“ myslí si Schroers. „Výhodné vlastnosti kovových skiel spojené s výhodami fúkaného vstrekovania majú potenciál ovplyvniť spoločnosť rovnako, ako ju vývoj syntetických plastov a s tým spojené metódy ovplyvnili v minulom storočí.“

originál článku