ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Lekár rozhodne o dávke podľa počasia

10.3.2011 17:58:52 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2037x

Lekári možno budú čoskoro pri sledovaní liekov sledovať správy o počasí. Zdá sa, že množstvo slnečného svetla ovplyvňuje rýchlosť metabolizmu liekov.

 

Predchádzajúce výskumy naznačovali, že vitamín D, ktorý produkuje pokožka pôsobením slnečného žiarenia, zvyšuje prejavy génu enzýmu CYP3A4, ktorý sa zapája do metabolizmu liekov.

Vedci z Karolínskeho inštitútu v Štokholme zisťovali, či sa metabolizmus liekov počas roka mení sledovaním koncentrácie imunosupresívnych liekov v krvi. Počas 10 rokov zozbierali 70 000 vzoriek krvi od 600 ľudí, ktorí denne užívali jeden z troch liekov rozkladaných v tele enzýmom CYP3A4, alebo iný imunosupresívny liek, ktorý sa rozkladal odlišným spôsobom. Porovnávali pomer dávky lieku ku koncentrácii v krvi počas trojmesačných období spojených s najvyššou a najnižšou hladinou vitamínu D.

Tím vedený Erik Eliassonom zistil, že hladina dvoch liekov rozkladaných pomocou CYP3A4 bola o 7 % a 17 % nižšia počas letných mesiacov, čo by mohlo znamenať, že telo ich vtedy rýchlejšie rozložilo. U liekov trávených iným spôsobom vedci nezaznamenali žiadnu zmenu. Znamená to, že v slnečných dňoch naše telo potrebuje väčšiu dávku niektorých liekov, aby dosiahli želaný efekt. Tretí liek rozkladaný pomocou CYP3A4 neukázal žiadnu zmenu, vedci to vysvetľujú nedokonalou metódou a myslia, si, že ďalšie výskumy ukážu rozdiely aj v tomto prípade.

Zistenia vedcov majú vplyv na určovanie dávkovania liekov v krajinách, kde sa množstvo slnečného svetla výrazne mení s ročnými obdobiami.

Imunosupresanty pravdepodobne nebudú jediná skupina liekov, na ktorú vplýva slnečné žiarenie, pretože CYP3A4 trávi viac ako polovicu liekov, ktoré ľudia užívajú. Navyše na zmeny hladiny vitamínu D môžu reagovať aj iné enzýmy zo skupiny CYP.

Eliasson pripomenul, že naša schopnosť tráviť lieky a iné toxíny je efektívnejšia v lete, kedy by bolo jednoduchšie uloviť zver a ľudia by tak konzumovali viac mäsa a s ním aj viac baktérií.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,89
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.