Dlhšia životnosť batérie v mobile vďaka nanorúrkam

11.3.2011 17:38:52 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2405x

Ľuďom, ktorí snívajú o mobilných zariadeniach fungujúcich dlhšie na jedno nabitie ľahšej a tenšej batérie, sa ich priania možno čoskoro splní. Vedci vyvinuli digitálnu pamäť nenáročnú na energiu, ktorá je rýchlejšia a používa stokrát menej energie než podobná pamäť dostupná v tomto čase. Technológia umožní niekoľkonásobné predĺženie času medzi dobíjaním batérií.

 

Eric Pop a jeho kolegovia z Illinoiskej univerzity publikovali svoje výsledky v internetovom vydaní časopisu Science Express. „Myslím, že každý, kto večer zapája do siete množstvo káblov, čaká na mobil či notebook, ktorého batérie by vydržali týždne až mesiace,“ povedal Pop.

Flah pamäť, ktorá sa dnes používa v mobilných zariadeniach, uchováva bity ako náboj, čo vyžaduje pomerne vysoké napätie a je pomalé. V priemysle preto prebieha test rýchlejších, ale energeticky náročnejších materiálov s premenou fázy (PCM). Bit informácie je v nich uložený ako odpor materiálu, ktorý je premenlivý.

Popov tím znížil energetické nároky na uloženie jedného bitu 100-násobne v porovnaní s existujúcimi PCM pamäťami zameraním sa na jednoduchý, ale kľúčový faktor - veľkosť.

Na rozdiel od bežných vedcov použili vedci nanorúrky, ktoré sú 10000-krát užšie než ľudský vlas. „Spotreba energie je závislá od objemu jedného bitu pamäte,“ povedal Feng Xiong, ktorý bol tiež zapojený do výskumu. „Použitím nanoskopických kontaktov sme dosiahli nižšiu spotrebu energie.“

Vedci vytvoria bit pamäte umiestnením malého množstva PCM materiálu do nanoskopickej medzery vytvorenej v strede nanorúrky. Môžu meniť stavy bitu riadením malého prúdu prechádzajúceho cez nanorúrku.

„Uhlíkové nanorúrky sú najmenšie známe elektrické vodiče,“ povedal Pop. „Sú pri riadení PCM bitu lepšie, než ktorýkoľvek iný materiál.“

Nanorúrky sú tiež výnimočne stabilné a neopotrebúvajú sa tak rýchlo ako štandardné vodiče. Navyše PCM materiál, ktorý nesie uloženú informáciu, je odolný proti náhodnému vymazaniu pôsobením čítacieho zariadenia či magnetu.

PCM bity by sa dali použiť v existujúcich zariadeniach, kde by výrazne zvýšili životnosťa batérie. Dnes používajú smartfóny približne watt energie a notebook potrebuje viac ako 25 wattov. Časť energie pohltí displej, ale stále väčšie nároky má práca s pamäťou.

Pop si myslí, že spolu so zlepšením technológie zobrazenia prispejú nanorúrky s PCM pamäťou k zvýšeniu energetickej efektívnosti smartfónov a tým k predĺženiu životnosti batérie. Predpovedá aj chvíľu, kedy budú telefóny získavať svoju vlastnú mechanickú, tepelnú či solárnu energiu a nebudú potrebovať žiadne batérie.

„Nezaujíma nás len odľahčenie vrecka či peňaženky,“ povedal Pop. „Pokrok je dôležitý pre každé zariadenie, ktoré funguje na batérie, napríklad satelit alebo telekomunikačné zariadenia na odľahlých miestach, ako aj pre rôzne účely vo vede a armáde.“

Nový typ pamäte by mohol znížiť energetické nároky a tým aj cenu ukladania dát v centrách so superpočítačmi.

Vedci doteraz otestovali niekoľko sto bitov pamäte, plánujú spustiť výrobu, aby technológiu overili aj v reálnom rozsahu pamätí. Podľa ich slov sú fyzikálne obmedzenia uchovávania dát ešte ďalej. Chcú znížiť spotrebu ešte desaťnásobne.

originál článku