ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prečo je ťažké predpovedať zemetrasenie

14.3.2011 20:18:00 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2435x

Prečo je ťažké predpovedať zemetrasenie

Možno predpovedať zemetrasenie? 

Nie - aspoň nie tak, aby sme mohli včas všetkých varovať a poznali presné miesto a čas zemetrasenia. Väčšina zemetrasení ale býva v predpovedateľných oblastiach, čo bol aj japonský prípad.

Ako blízko sa môžeme k predpovedi priblížiť? 

Na miestach s vysokou aktivitou v minulosti, je šanca blízkeho zemetrasenia v rozpätí niekoľkých desaťročí relatívne veľká. „Máme modely, ktoré hovoria, že na juhu Kalifornie dôjde v najbližších 30 rokoch k zemetraseniu so silou aspoň 7,5 stupňa s pravdepodobnosťou 38 %,“ povedal Thomas Jorda z Southern California Earthquake Center. Ak by sa použil rovnaký model pri predpovedi stavu na budúci týždeň, ukázal by podľa Jorda pravdepodobnosť 0,02 %.

Prečo je ťažké predpovedať zemetrasenie? 

Spoľahlivé predpovede potrebujú predzvesť - druh signálu v zemi, ktorý ohlasuje blížiaci sa otras. Takýto signál by mal prísť len pred veľkým zemetrasením a mal by sa objaviť pred každým z nich. Doteraz seizmológovia takúto predzvesť nenašli a ani nevedia, či vôbec existuje.

Aký signál zatiaľ seizmológovia považujú za predzvesť zemetrasenia? 

Existuje množstvo možných signálov od zvýšenia koncentrácie radónu, cez zmeny v elektromagnetickej aktivite, prvé otrasy, deformáciu povrchu planéty alebo geochemické zmeny v podzemnej vode. Vedci skúmajú dokonca aj nezvyčajné správanie zvierat, ktoré by mohlo naznačovať blížiace sa otrasy.

Funguje niektorý z týchto prístupov? 

Pre každý signál existuje dôkaz, že v určitých prípadoch je predzvesťou zemetrasenia. Niektoré nepravidelnosti nastávajú ale aj v prípadoch, kedy žiadne otrasy nenasledujú. Pri zohľadnení štatistických metód žiadne zo spomínaných signálov spoľahlivo nefunguje.

Aký prístup by mohol pomôcť zefektívniť predpovede v budúcnosti? 

Vedci skúmajú zmeny v elektromagnetických signáloch. Prístup rozvíja prácu Friedemanna Freunda z NASA, ktorý ukázal, že stlačenie skaly môže viesť k vzniku kladného elektrického náboja, ktorý môže signalizovať blížiace sa otrasy.

Aká je pravdepodobnosť ďalšieho zemetrasenia v Japonsku? 

Počas nasledujúcich troch dni po zemetrasení v Japonsku došlo k takmer 200 ďalším otrasom. Podľa Japonskej Meteorologickej agentúry je pravdepodobnosť zemetrasenia silnejšieho ako 5. stupeň na japonskej stupnici od 0 do 7 40 %.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,67
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.