Svetlo hýbe molekulami

16.3.2011 20:14:19 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 1938x

Vedci z univerzity Johns Hopkins uviedli, že pomocou chemického nástroja spusteného svetlom dokázali hýbať molekulami v živej bunke a poslať ich na presné umiestnenie v želanom čase.

 

Nový nástroj umožní podľa vedcov odborníkom väčšiu moc pri manipulácii s molekulami, čo im pomôže skúmať, ako ovplyvňujú molekuly na určitom mieste správanie bunky a či sa bunka zväčší, pohne, rozdelí alebo zomrie.

Skúmanie komunikácie jednej signálnej molekuly v jednotlivých častiach bunky je potrebné pre pochopenie vplyvu interakcie molekúl na správanie bunky. „Pomocou chemikálie spustenej svetlom sme upravili našu predchádzajúcu metódu na pohybovanie molekúl a získali sme nad nimi väčšiu kontrolu,“ povedal Takanari Inoue z Johns Hopkins. „Použitie svetla je výhodné, pretože je kontrolovateľné a obmedzením svetla môžeme hýbať s molekulou v malej oblasti bunky.“

Vedci navrhli spôsob ako iniciovať a priestorovo ohraničiť interakcie molekúl pripojením chemickej látky reagujúcej na svetlo, ktorá sa na molekulu viaže do chvíle, kým na ňu nezasvieti iný lúč ultrafialového svetla. Vedcom sa podarilo pomocou chemikálie zmiešať v bunke dve bielkoviny, ktoré by sa inak nestretli.

Vedci potom tieto premiešané bielkoviny pomocou molekúl upravili tak, že sa v bunke správali špecifickým spôsobom. Vložili ich do ľudských kožných buniek a aplikovali chemické látky reagujúce na svetlo. Následne aplikovali malý ultrafialový lúč asi na desať percent buniek. Zistili, že takýmto spôsobom dokážu obmedziť aktivitu v bunke na presnú oblasť.

Novú metódu možno podľa Inoueho použiť pri väčších bunkách na monitorovanie až 1% priestoru bunky. To by mohlo pomôcť vedcom podrobnejšie preskúmať správanie sa bielkovín.

originál článku