Prvá trvalá ochrana proti zahmlievaniu

17.3.2011 17:50:00 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2038x

Vedci z Université Laval v Kanade vyvinuli prvý trvalý poťah chrániaci pred hmlou. Vynález by mohol navždy eliminovať hmlu na okuliaroch, predných sklách, šošovkách fotoaparátov a množstve priehľadných sklených a plastových povrchov.

 

Hmla sa na povrchu vytvorí kondenzáciou vodnej pary zo vzduchu. „Hoci sa to môže zdať, hmla na okuliaroch netvorí súvislú vrstvu. V skutočnosti sa skladá z malých kvapiek vody, ktoré splývajú na povrchu a znemožňujú videnie“, povedal prof. Gaétan Laroche. „Dobrá antifog úprava zabráni vzniku kvapiek.“

Vedci použili polyvinylalkohol, hydrofilnú látku, ktorá umožňuje vode rovnomerne sa rozptýliť. Výzvou bolo presne pripojiť látku ku sklenému alebo umelohmotnému povrchu. Vedci preto použili štyri vrstvy molekúl, ktoré vytvorili silnú väzbu a na ne umiestnili alkohol. Výsledkom bol tenký, priehľadný viacvrstvový poťah, ktorý nemení optické vlastnosti povrchu. Stabilnosť a trvácnosť celého systému zaručujú silné väzby medzi jednotlivými vrstvami molekúl.

„Existujúce úpravy skiel tieto vlastnosti nemajú a nevydržia umývanie, preto musíte produkt opakovane aplikovať,“ povedal Laroche. „Náš poťah je trvalý.“

Vynález už dnes chránia dva patenty. Vedci rokujú s poprednou spoločnosťou na výrobu okuliarov, ktorá sa začala zaujímať o licenciu na novú technológiu.

originál článku