ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ryby sa vedia vyhnúť oštepom

22.3.2011 16:59:53 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2116x

Ryby nie sú také hlúpe, ako si mnohí myslia. Morskí biológovia zistili, že ryby, ktoré ľudia pravidelne lovia harpúnami, sú opatrnejšie a udržujú si od rybárov odstup.

 

Vedci skúmajúci dôsledky území v Tichom oceáne vyhradených pre rybolov zistili, že ryby, ktoré lovia vodnými harpúnami, ujdú v porovnaní s ostatnými rybami z chránených oblastí skôr, keď spozorujú blížiacich sa lovcov.

Aby vedci mohli určiť vplyv chránených oblastí v moriach na správanie rýb, merali „vzdialenosť úniku“ u rôznych druhov koralových rýb v Papue Novej Guiney, ktoré sú obľúbeným cieľom miestnych rybárov.

V krajinách Tichomoria sa bežne v oceáne objavujú ohradené oblasti, ktoré sú určené na rybolov. Vedci chceli zistiť, či existencia týchto oblastí mení správanie rýb v nich. Skúmali druhy, ktoré miestni rybári bežne lovia. K rybám sa začal pomaly blížiť potápač a umiestnil jednu značku na mieste, kde bol, keď ryby začali utekať a druhú značku na mieste, kam až ryby unikli.

„Zdá sa, že ryby vedeli presne odhadnúť vzdialenosť doletu harpúny,“ povedal David Feary zo Sydneyskej technickej univerzity, ktorý viedol výskum. „V chránených oblastiach sa ryby pohli, ak sa potápač priblížil na dva až tri metre, mimo chránených území, kde bol lov bežný, utekali ryby už aj zo vzdialenosti štyri až päť metrov. V nechránených oblastiach boli ryby jednoducho ostražitejšie a unikli skôr, ako by im hrozil zásah oštepu.“

Výsledky vedcov odhalili v minulosti nepovšimnutý mechanizmus, vďaka ktorému môže dôjsť k prudkému poklesu počtu jedincov, keď je uzavretá zóna znovuotvorená pre rybolov. Dočasné uzavretie územia má podľa nich význam pri ochrane jednotlivých druhov, treba však brať do úvahy jeho vplyv na správanie zvierat pri opätovnom uvoľnení ochrany, ak je cieľom ochrana jedincov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,18
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.