Zariadenie na kvantové spracovanie je prísľubom silnej budúcnosti

23.3.2011 21:57:09 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2694x

V Dallase predstavili jeden z najkomplexnejších pokusov smerujúcich ku kvantovému počítaču.

 

Využíva zvláštne „kvantové stavy“ hmoty na vykonávanie výpočtov spôsobom, ktorý by mohol výkonom niekoľkonásobne prekonať súčasné počítače. Čip s veľkosťou 6x6 cm obsahuje deväť kvantových zariadení, medzi ktorými vykonávajú operácie štyri „kvantové bity“. Vedci tvrdia, že systém dokážu rozšíriť na 10 qubitov.

Na rozdiel od jednotiek a núl v digitálnych počítačoch pracujú kvantové počítače pracujú s tzv. superpozíciami, stavmi hmoty, ktoré môžu byť v jednej chvíli považované aj za jednotku, aj za nulu. Kvantové spracovanie dokáže vykonať výpočet na všetkých superpozičných stavoch naraz. S jedným kvantovým bitom, alebo qubitom, nie je rozdiel veľký, stále sa ale zväčšuje, ak narastá počet qubitov.

Na to, aby kvantové počítače mohli konkurovať dnešným strojom, je podľa výskumov potrebné, aby v nich fungovalo viac ako 100 qubitov, preto je každý pokrok vítaný.

„Ja naozaj vzrušujúce vidieť, že sme vo fáze, kedy môžeme hovoriť o budúcej architektúre kvantových procesorov,“ povedal Erik Lucero z Kalifornskej univerzity.

Inováciou, ktorú priniesli vedci, bolo nájdenie spôsobu odpojenia jednotlivých interakcií medzi časťami kvantového obvodu. Presné kvantové stavy vytvorené v qubitoch je potrebné presúvať a ukladať bez ich poškodenia. „Premýšľal som nad tým tri alebo štyri roky,“ povedal vedúci výskumu John Martinis. „Teraz sme to vyriešili, čo je úžasné. Mnoho Ďalších vecí je ale pred nami.“

Riešenie prišlo vo forme tzv. RezQu architektúry. Je to akoby návrh kvantového počítača. Oproti iným možným architektúram je jej veľkou výhodou škálovateľnosť. Vedci tvrdia, že sú na hrane, ktorá ich delí od kvantového procesora a začínajú rozmýšľať, na čo ho využijú.

Pred desiatimi rokmi nikto nevedel o supervodivých kvantových bitoch, odvtedy sa čas, ktorý dokážu vydržať v jednom kvantovom stave zväčšil tisícnásobne. Podľa slov vedcov sme ešte ďaleko od skutočných kvantových počítačov, každý jeden krok dopredu však považujú za veľký úspech.

originál článku