ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Najchladnejšia známa hviezda je teplá ako hrnček čaju

24.3.2011 18:07:52 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2462x

Hnedí trpaslíci to majú komplikované: chýba im dostatok hmoty spôsobujúcej gravitáciu, ktorá by začala jadrové reakcie zodpovedné za jas hviezdy. Najnovšie objavený hnedý trpaslík, označený kódom CFBDSIR 1458+10B, je tmavším členom binárneho systému hnedých trpaslíkov vzdialeného od Zeme len 75 svetelných rokov.

 

Spektrograf Veľkého teleskopu organizácie ESO (European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere) ukázal, že objekt je nezvyčajne chladný. „Prekvapilo nás, že je objekt taký studený, nepredpokladali sme ale, že ide o binárny systém, ktorého časť je ešte chladnejšia,“ povedal Philippe Delorme z Inštitútu planetológie a astrofyziky v Grenobli.

CFBDSIR 1458+10 je najchladnejší doteraz známy systém hviezd. Tmavšia z dvojice hviezd má teplotu okolo 100 °C, čo sa veľmi neodlišuje od teploty v saune. Pre porovnanie, teplota slnka je približne 5500 °C. „Myslíme si, že tak chladný hnedý trpaslík bude mať odlišné vlastnosti, ktoré sa viac budú blížiť vlastnostiam exoplanét. Vo svojej atmosfére by dokonca mohol mať oblaky vody,“ povedal Michael Liu z Havajskej univerzity, ktorý viedol výskum.

Na objave sa podieľali tri výkonné teleskopy. Objekt objavil teleskop Keck II, potom vedci pomocou kanadsko-francúzsko-havajského teleskopu stanovili vzdialenosť objektu od Zeme pomocou infračevenej kamery a pomocou teleskopu organizácie ESO sa nakoniec podarilo skúmať infračervené spektrum hviezdy a odmerať jej teplotu.

V súčasnosti je medzi astronómami hľadanie chladných objektov aktuálnou témou. Spitzerov teleskop tiež identifikoval dva veľmi slabo žiariace objekty, ktoré možno budú ešte chladnejšie, ich teplotu však vedci doteraz neurčili.

Liu a jeho kolegovia chcú pozorovať systém dvoch trpaslíkov znova a na základe približne desaťročného pozorovania určiť jeho hmotnosť.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,66
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.