ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nová šošovka zdvojnásobila rozlíšenie bežných mikroskopov

25.3.2011 18:02:36 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 3280x

Bežným mikroskopom môžeme vidieť objekty veľké približne 200 nanometrov. Holandskí a talianski vedci vyvinuli šošovku, ktorá umožňuje optické rozlíšenie menej ako 100 nanometrov pri viditeľných vlnových dĺžkach.

 

Bežná šošovka má svoj priemer a ohniskovú vzdialenosť, pričom najvyššie rozlíšenie dosiahneme šošovkou s najväčším priemerom a najmenšou ohniskovou vzdialenosťou. Fyzikálne obmedzenia šošovky stanovujú najmenšie rozlíšenie na približne polovicu vlnovej dĺžky svetla, ktoré sa používa na vytvorenie obrazu, čo je pre viditeľné svetlo približne 200 nm.

Nová šošovka, ktorú vyvinuli vedci z Európy, funguje odlišným spôsobom a poskytuje viac ako dvojnásobné rozlíšenie. Využíva membránu z fosfátu gália, ktorý má veľký index lomu. Jednu stranu membrány najskôr namočia do kyseliny čím vytvoria povrch rozptyľujúci svetlo, na druhú stranu nanesú tenkú vrstvu kremíka, ktorý väčšinu svetla absorbuje.

Keď svetlo osvetlí stranu s fosfátom, rozptýli sa do všetkých smerov, niektoré však prenikne v správnom smere. Pri použití lasera s vlnovou dĺžkou 561 nm je výsledkom bodkované svetlo, pretože niektoré časti spadajú do fázy a preto vytvárajú jasné bodky.

Pomocou CCD čipu dokázali vedci analyzovať tvar rozptýleného vlnenia. Informáciu použili na naprogramovanie priestorového fázového modulátora, ktorý rozptýlil svetlo pred príchodom k šošovke a tak zabránil jeho rozptýleniu po dopade na ňu. Priestorový modulátor tiež preniesol modulované svetlo na druhú stranu membrány.

Vedci odstránili malú časť kremíkovej vrstva a na jej mieste rozmiestnili zlaté nanočastice s priemerom 97 nm, ktoré pozorovali. Ohnisková vzdialenosť je menšia, než u bežných šošoviek, čo umožňuje získať väčšie rozlíšenie. Je možné ho meniť, čím možno objekt snímať s rôznou mierou ostrosti.

Vedcom sa podarilo nasnímať zlaté častice s rozlíšením 97 nm, čo je približne dvojnásobok bežných mikroskopov, chcú sa však dostať až na 72 nm.

Nová technika má aj nevýhody. Hlavnou je, že pozorovaná vzorka musí byť na povrchu šošovky, čo neumožňuje skúmať živé štruktúry, napríklad bunky. Ďalšou nevýhodou je malé zorné pole (štvorec so stranou 2 μm).

Hlavnou výhodou novej techniky je jej cena a jednoduchosť výroby membrány, takže systém nepotrebuje drahé mikroskopy dosahujúce dnešnú najvyššie rozlíšenie.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,21
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.