Krvné testy zachránia transplantovaný orgán

28.3.2011 23:34:10 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1767x

Krvné testy dokážu odhaliť genetické zvyšky transplantovaného srdca, ktoré telo odmietlo. Test by mohol pomôcť zachrániť orgán varovaním doktorov, ktorí by mohli predpísať iné imunosupresívne lieky.

 

Lekári bežne odmietnutie orgánu testujú pomocou biopsie srdca, ktorá je invazívna, bolestivá a nie vždy presná. Stephen Quake a jeho kolegovia zo Stanfordskej univerzity vyvinuli test, ktorý hľadá unikátnu DNA darcu kolujúcu v krvi príjemcu. DNA je v skutočnosti odpadom z transplantovaného orgánu, ktorý postupne neprijíma a ničí imunitný systém príjemcu.

Ak DNA darcu predstavuje menej ako 1% DNA v krvi, je podľa Quakea transplantácia v poriadku, ak však jej množstvo stúpne nad 3%, je potrebné nasadiť lieky potláčajúce imunitu.

Svoj test vedci overili u 70 príjemcov transplantovaných orgánov, ktorý podstúpili aj biopsiu, pretože sa zdalo, že telo orgán neprijalo. Výsledky sa zhodovali s výsledkami biopsie.

Krvný test je lacnejší, len v USA by ročne mohol ušetriť 12 miliónov dolárov. Test možno navyše použiť pri sledovaní úspešnosti transplantácie všetkých orgánov.

originál článku