ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Japonsko chce rakety s umelou inteligenciou

29.3.2011 17:04:15 | Q
JAXA, Physorg | Počet zobrazení: 1964x

V snahe o zníženie nákladov na rakety chcú japonskí vedci vyrobiť „inteligentné“ rakety. Pomocou umelej inteligencie chcú dosiahnuť, aby raketa diagnostikovala a v niektorých prípadoch aj dokázala opraviť poruchy svojho systému.

 

Vedci tento plán realizujú podnietení súčasným projektom rakety Epsilon, ktorý vedie prof. Yasuhiro Morita z japonskej agentúry JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency).

Dnešné rakety majú senzory, ktoré ale dokážu len informovať základňu na zemi, že raketa má problémy. Podobne ako signalizácia motora v automobile, ktorá len upozorňuje vodiča na existujúci problém. Cieľom využitia umelej inteligencie v raketách bude problém nielen identifikovať, ale ho v prípade možnosti vyriešiť a odstrániť.

Na rakete Epsilon, ktorej štart je naplánovaný na rok 2013, chcú vedci vyskúšať základné prvky umelej inteligencie. Senzory rakety by mali viac plniť úlohu mozgu: diagnostikovať problém, ktorý spôsobil poruchu a prijať možné riešenie.

Vedci napríklad uvažujú o elektrickom prúde, ktorý riadi pomocné rakety. Tri riadia smer letu a ak by došlo k prepätiu, raketa by sa vychýlila zo svojho smeru. Nová raketa by mala byť voči tomuto stavu imúnna a svoj kurz by mala dokázať upraviť.

Schopnosť rakiet vykonávať testy a potrebnú údržbu je priestorom pre zníženie ich ceny a personálnych nárokov na kontrolný tím na Zemi. Dnešné tímy predstavujú množstvo ľudí a prístrojov. Vedci veria, že umelá inteligencia v raketách zúži tím odborníkov na niekoľko ľudí pri notebookoch a vylúči v súčasnosti používané veľké riadiace počítače.

Mnoho ľudí sa umelej inteligencie v raketách obáva, preto Japonci postupujú veľmi obozretne. Myšlienka, že rakety sa dokážu bez pomoci človeka navigovať a riadiť svoj let, tak najbližších pár rokov určite nebude realitou.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,32
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.