Rozhovor s Russellom Briceom, vedúcim expedície, na Mount Everest

12.4.2007 08:17:48 | * q
| Počet zobrazení: 2383x

Discovery Channel, s viac ako 25-ročnými skúsenosťami, zdokumentovala na jar 2006 od úplného začiatku až do konca pokus tejto expedície o výstup na Mount Everest, a to počas jednej z najkontroverznejších a najsmrteľnejších sezón, aké boli kedy zaznamenané. Výsledok prezentuje šesťdielny dokumentárny film ‘Everest: Za hranice možností’. Významným prínosom tejto expedície je vedecký výskum vplyvu extrémnych podmienok na organizmus. Vo februári 2007 urobila Televízna spoločnosť Discovery Networks Europe s vedúcim expedície, Novozélanďanom Russellom Briceom, rozhovor.

 

Prečo chcú ľudia vyliezť na Everest?
Pretože je tam. Každý človek má iný dôvod, inú odpoveď … osobný dôvod.

 

Prečo ste ho chceli zdolať vy?
Keď som bol mladší, mal som vo zvyku behať 180 míľ za týždeň. Vyrastal som v období, keď na trh prišlo množstvo nového vybavenia – v ére priekopníkov. Mnohí moji priatelia boli horolezci – dal som sa dokopy so skupinou priateľov, ktorí neustále posúvali hranice až do extrému. Stačila malá chybička a ľudia mohli umrieť.

 

Čo vám robí najväčšie starosti pri výstupe na Everest?
Bezpečnosť, bezpečnosť, bezpečnosť. Riadim sa heslom KISS – “Keep It Simple Stupid“ čo v preklade znamená asi toľko: ‘Urob výstup čo najjednoduchší, aby ho pochopil aj hlupák‘. Ľudia, ktorí chcú vystúpiť na Everest nie sú hlúpi a neprichádzajú sem umrieť. Je to práve vysoká nadmorská výška, ktorá z nás robí hlupákov. Ľudia musia neustále zhodnocovať riziko. Ale je to aj o tom, na čo je zvyknutá spoločnosť – podstupujeme riziká každý deň. Doba však prináša také podmienky, ktoré nás na ich zvládanie denne pripravujú - napríklad šoférovanie. Je to všetko o tom, ako vnímame bezpečnosť. Na Evereste musíte podvedome využiť akúkoľvek drobnosť, trik, aby ste si pomohli. Tí ľudia, ktorí neanalyzujú správne tieto riziká sú tými, ktorí sa dostávajú do ohrozenia života. Ak sa tam hore pokazí jedna vec, tak je to OK, ak sa pokazí aj druhá vec, tak sa to ešte dá zvládnuť, ale ak sa pokazí aj tretia, tak je to hotová katastrofa. Pomáhal som pri pokuse o prelet ponad Everest v teplovzdušnom balóne a musel som vopred vypočítať, čo bude fungovať, aké vybavenie zobrať, aké oblečenie použiť atď.

 

Výstup na Mount Everest je veľmi riskantný, človek často riskuje svoj život a počas vašej kariéry ste boli svedkom, toho ako ľudia v horách umierajú. Viete sa teraz vysporiadať so smrťou jednoduchšie?
Vždy keď počujem, že niekto umiera, tak plačem – plačem dokonca aj vtedy, keď vidím šťastné veci – som pozorný a snažím sa pomôcť. Veľmi to bolí, naozaj veľmi. Mnohí moji priatelia horolezci zahynuli….

 

Už ste niekedy zvažovali, že s tým prestanete vzhľadom na hroziace riziká?
Ja osobne som neliezol už 15 rokov. Teraz sa snažím pomáhať iným ľuďom dosiahnuť ich ciele a výzvy. Videl som a robil som množstvo bláznivých vecí, ale teraz je už čas s tým prestať, posunúť svoje vedomosti ďalej iným ľuďom a pomôcť im, aby uspeli. Opäť, je to o posúdení, zhodnotení rizika.

 

Máte nejaký svoj rituál predtým, ako sa váš tím vydá na výstup?
Robíme tzv. Puju, náboženský obrad šerpov – je to veľmi emotívne. Za tie roky som si vytvoril veľmi blízke vzťahy s mnohými šerpami. Nezneužívam ich, ale snažím sa im pomáhať – aby si mohli dovoliť dobrých doktorov a dobre uživiť svoje rodiny.

 

Myslíte si, že výstup na Everest je viac o fyzických silách alebo o psychike?
Je to viac o psychike. Ak vyleziete na Everest, vždy budete mať úspech v živote, budete robiť veci lepšie. Máte akúsi vnútornú silu, motiváciu a výstup na Everest je len pokračovaním toho všetkého. Po zdolaní vrcholu sa dole vrátite lepší a silnejší.

picture
picture