Je pitie kávy v génoch?

7.4.2011 07:05:43 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1876x

Vedci objavili dva gény, ktoré ovplyvňujú príjem kofeínu, najčastejšie konzumovaného stimulantu na svete.

 

Americkí vedci skúmali genetické variácie 47 000 ľudí. Identifikovali gén CYPIA2, ktorý v minulosti spájali s matabolizmom kofeínu a AHR, ktorý práve gén CYPIA2 reguluje. Ľudia s genotypom vyššej spotreby konzumovali o denne o 40 mg kofeínu viac než ľudia s genotypom nižšej spotreby, čo predstavuj malý hrnček kávy či plechovku koly.

Kofeín ovplyvňuje mnohé z nášho života – spánok, hladinu energie, nálady a mentálnu aj fyzickú výkonnosť. Identifikácia génov, ktoré majú vplyv na jeho každodennú spotrebu môže pomôcť lepšie pochopiť situácie ovplyvnené kofeínom. Ďalší výskum nájdených variantov môže ukázať podrobnosti o rýchlosti metabolizmu kofeínu, dobe, počas ktorej je kofeín v krvi človeka alebo o sile fyziologických vplyvov konzumácie určitého množstva kofeínu.

Okrem vplyvu na fajčenie vedci zatiaľ neskúmali iné dôsledky génov na životný štýl človeka. Výskum je preto jeden z prvých, ktorý skúma vzťah medzi génmi a konzumáciou kofeínu, ktorý je súčasťou života viac ako 90% dospelej populácie vo vyspelých krajinách. Výskum tiež naznačil, že v našich génoch sa zrejme nachádzajú aj iné meista ovplyvňujúce naše stravovacie návyky a životný štýl.

originál článku