ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Dôvodom na zívanie šimpanzov je aj empatia

8.4.2011 17:30:32 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1944x

Nákazlivé zívanie nie je len prejavom ospalosti alebo nudy. U šimpanzov môže byť prejavom sociálneho prepojenia medzi jedincami.

 

Výskum vedcov z Emory University by mohol pomôcť pochopiť empatiu, mechanizmus, ktorý podľa predpokladov podnecuje nákazlivé zívanie ako u šimpanzov, tak u ľudí. Z výskumu vyplýva, že šimpanzy zívajú častejšie, ak vidia zívať niekoho blízkeho, než v prípade, že pri nich zíva cudzí jedinec.

„Myslíme si, že zívanie je nákazlivé z rovnakého dôvodu ako iné výrazy tváre, napríklad úsmev, či zachmúrenie,“ uvádzajú autori výskumu na portáli PLoS ONE, kde svoje závery publikovali. „Podľa nás sa dá použiť zívanie na určenie miery empatie, pretože jeho prejavy súhlasia s prejavmi empatie pozorovanými u ľudí.“

Vedci skúmali 23 dospelých šimpanzov z dvoch oddelených skupín. Šimpanzom premietli niekoľko krátkych videí, na ktorých šimpanzy z oboch skupín zívali, alebo robili niečo iné. Šimpanzy začali zívať v o 50% väčšom množstve prípadov, ak videli na videu zívať člena ich skupiny, než v prípadoch, kedy na videu zíval cudzí šimpanz.

U ľudí sa vedcov podarilo zistiť, že určité časti mozgu sú aktívne aj pri pociťovaní bolesti, aj v situácii, kedy vidíme, že niekto iný pociťuje bolesť. V pokusoch ľudia prejavili viac citlivosti na členov vlastnej sociálnej skupiny.

Výsledky vedcov kladú otázku, či podobné súvislosti s poznaním zívajúcich jedincov platia aj pri nákazlivom zívaní u ľudí. Vedci tvrdia, že medzi šimpanzmi a ľuďmi je v tomto smere rozdiel: šimpanzy žijú v malých komunitách, kde každého jedinca, ktorý aj nie je v príbuzenskom vzťahu, považujú za člena skupiny. Ľudia takéto skupiny nepoznajú a nutne nevyčleňujú okruh svojich známych a cudzincov. Preto môžu mať šimpanzy, ktoré sú vo voľnej prírode veľmi ostražité pred inmi skupinami, výraznejšie odlíšených jedince, ktoré do skupiny patria a ktoré nie.

Autori výskumu tvrdia, že zívanie by mohlo byť obrazom sociálnych a emocionálnych prepojení medzi jedincami a myslia si, že pochopenie bariér v empatii šimpanzov by mohlo pomôcť zbúrať tieto bariéry u ľudí. Empatia sa podľa nich ťažko meria priamo, pretože je to najmä vnútorná reakcia.

Podľa vedcov by mal každý, kto chce zvyšovať empatiu človeka vo vzťahu k cudzím osobám, skúšať svoju techniku na šimpanzoch a iných zvieratách.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,82
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.