Odolnosť voči antibiotikám je medzi baktériami rozšírená

15.4.2011 10:38:04 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2149x

Časť DNA baktérií, ktorá je často príčinou odolnosti voči antibiotikám, je majster v presúvaní medzi jednotlivými typmi baktérií a prispôsobení sa rozličným druhom. Vo svojom výskume to zistili vedci z univerzity v Gothenburgu.

 

Voči bežným antibiotikám je odolných stále viac baktérií, horšie však je, že čoraz viac z nich je odolných voči všetkým antibiotikám. Problém známy ako multirezistencia sa považuje za jedno z hlavných nebezpečenstiev zdravia ľudí v budúcnosti. Antibiotická rezistencia môže spôsobiť rozmnoženie baktérií v životnom prostredí aj v organizme človeka. rezistencia potom môže prechádzať medzi jednotlivými aj nepríbuznými druhmi baktérií.

Veľké množstvo génov prechádza medzi baktériami vďaka konjugatívnym plazmidom, časti bakteriálne DNA. Plazmid môže existovať a množiť sa len v bunke, kde využíva jej mechanizmy, potom však môže prejsť do inej bunky, čím sa šíri aj medzi baktériami.

Vedci skúmali skupinu génov zodpovedných za antibiotickú rezistenciu - IncP-1 plazmidy. Pomocou pokročilej analýzy DNA sa vedcom podarilo nájsť pôvod rôznych IncP-1 plazmidov a sledovať ich presun medzi rôznymi druhmi baktérií.

„Naše výsledky ukázali, že plazmidy zo skupiny IncP-1 existujú a adaptujú sa na široké spektrum skupín baktérií,“ povedal Peter Norberg z Gothenburskej univerzity. To znamená veľmi dobrú adaptabilitu a naznačuje, že plazmidy sa môžu medzi jednotlivými druhmi baktérií pohybovať relatívne voľne.

„IncP-1 plazmidy sú veľmi schopné ‚zariadenia‘ na prenos antibiotickej rezistencie medzi druhmi baktérií. Preto veľmi nezáleží, v akom prostredí, v ktorej časti sveta, či u ktorého druhu baktérií sa objaví rezistencia. Z tejto baktérie sa môže ľahko preniesť na baktériu napádajúcu človeka,“ povedal prof. Malte Hermansson.

originál článku