Mohli by vo svete s dvomi slnkami kvitnúť čierne stromy?

20.4.2011 14:27:55 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2620x

Obloha s dvomi slnkami je obľúbený obraz vedecko-fantastických filmov. Vedci z Univerzity sv. Ondreja sa však zamysleli nad tým, ako by takýto binárny systém ovplyvnil evolúciu života na obiehajúcej planéte. Jack O'Malley-James sa zaujímal o vzhľad rastlín na planéte podobnej Zemi, ktorá by obiehala okolo dvoch alebo troch sĺnk a zistil, že by mohli byť šedé alebo čierne.

 

Fotosyntéza, ktorá mení slnečné svetlo na energiu, je základom pre väčšinu života na Zemi. Je zdrojom energie pre rastliny a teda aj pre všetky zvieratá, ktoré sú nad nimi v potravinovom reťazci. Ak by existovalo viacero zdrojov svetla, mohol by sa život prispôsobiť a využívať ich všetky, alebo by sa mohli vyvinúť rôzne formy života využívajúce len jedno slnko. Je to pravdepodobnejšie u planét, ktorých časť osvetľuje dlhodobo len jedno slnko zo systému hviezd.

„Ak by sa planéta nachádzala v systéme dvoch alebo viacerých hviezd, fotosyntézu by pravdepodobne spôsobovalo viacero zdrojov energie. Teplota hviezdy určuje jej farbu a tým aj farbu svetla, ktoré sa použije vo fotosyntéze. Na základe farby svetla by sa rastliny vyvíjali inak,“ povedal O'Malley-James.

O'Malley-James skúma potenciál fotosyntetického života v systémoch viacerých hviezd s rôznymi kombináciami hviezd podobných Slnku a červeným trpaslíkom. Okolo planét podobných Slnku obiehajú exoplanéty a červený trpaslík je najbežnejším typom hviezdy v našej galaxii, ktorý sa často nachádza v systémoch viacerých hviezd a je dostatočne stabilný na to, aby sa pri ňom vyvinul život. V neunárnych systémoch sa nachádza viac ako 25% známych hviezd podobných Slnku a viac ako 50% červených trpaslíkov. V takýchto systémoch by na základe simulácií planéta podobná zemi obiehala buď okolo dvoch hviezd blízko pri sebe, alebo okolo jednej z dvoch relatívne vzdialených hviezdy,

„Naše simulácie ukázali, že na takýchto planétach by mohli rásť exotické formy pozemských rastlín. Napríklad rastliny na planétach pri červených trpaslíkoch by sa nám mohli zdať čierne. pretože by absorbovali čo najviac svetla pre zvýšenie efektivity fotosyntézy. Mohli by byť schopné na fotosyntézu využiť aj infračervené alebo ultrafialové svetlo. U planét obiehajúcich okolo dvoch hviezd podobných našej by sa mohol ako obranný mechanizmus vyvinúť systém ochrany pred UV žiarením, ale by tam mohli byť mikroorganizmy schopné fotosyntézy, ktoré by sa vedeli hýbať reagujúc na prichádzajúce lúče,“ povedal O'Malley-James.

originál článku