ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Kto získal Fieldsove medaily za matematiku?

26.4.2011 15:45:58 | * q
| Počet zobrazení: 2944x

 

Najprv sa vrátim do roku 2006, kedy sa naposledy udeľovali Fieldsove medaily za matematiku. Ako sme písali vtedy aj v 11. čísle Quarku, pozornosť sa upriamila na vyriešenie Poincarého hypotézy, teda matematického problému, ktorý odolával úsiliu matematikov vyše sto rokov.

Zaslúžil sa o to ruský matematický génius Grigorij Pereľman, ktorý ho vyriešil na rozhraní rokov 2002-2003. Dôkaz pritom neuverejnil v časopise, ale uložil ho v arXive, archíve pre elektronické vedecké dokumenty. Bol veľmi komplikovaný a štyri roky ho najväčší odborníci sveta preverovali, či je v poriadku. Pereľman však vzbudil pozornosť nielen preto, že problém vyriešil. Na Svetovom kongrese matematikov v španielskom Madride odmietol prevziať Fieldsovu cenu v hodnote 15 000 kanadských dolárov. Neskôr neprevzal ani milión amerických dolárov od Clayovho matematického ústavu. Poincarého hypotéza je totiž medzi siedmimi slávnymi matematickými problémami pre 21. storočie, pričom za vyriešenie každého je vypísaná cena práve milión dolárov. Pereľman vyhlásil, že peniaze a cenu nechce, lebo problém nevyriešil pre ne. Pripomínam, že Nobelova cena za matematiku na rozdiel od fyziky alebo medicíny neexistuje. Medzi matematikmi koluje romantický dôvod o tom, prečo matematici nemajú nobelovku. Alfred Nobel, známy švédsky chemik a vynálezca dynamitu, pôvodne chcel zahrnúť aj matematikov medzi nobelistov. Keď sa však dozvedel, že horúcim kandidátom na túto cenu je švédsky matematik Mittag Leffler, skríkol:
Ten, čo mi behá za ženou?! Nie!
Dodnes nie je jasné, čo je na tomto príbehu pravda, lebo Nobel bol v skutočnosti starý mládenec, hoci v jeho blízkosti sa pohybovala jedna pôvabná Viedenčanka. Fieldsova medaila zo 14-karátového zlata sa oficiálne volá Medzinárodná cena za vynikajúce objavy v matematike. Dnes sa považuje za najvyššie ocenenie práce matematika. Po prvýkrát ju navrhli v roku 1924 na Medzinárodnom kongrese matematikov v Toronte. Na prednej strane je vyobrazený Archimedes (287 – 212 pred n. l.) s textom v latinčine Vzmôž sa sám a uchop svet
a na reverze je nápis Matematici zhromaždení z celého sveta vzdávajú hold vynikajúcej práci.
19. medzinárodný matematický kongres sa konal v Hyderabade v Indii, kde 19. augusta slávnostne vyhlásili nových laureátov Fieldsovej medaily. Sú to ElonLindenstrauss z Hebrejskej univerzityv Jeruzaleme, Ngô Bao Châu z Parížskej univerzity, Stanislav Smirnov zo Ženevskej univerzity a Cédric Villani z Inštitútu Henriho Poincarého v Paríži.
E. Lindenstrauss je syn známeho izraelského matematika Yorama Lindenstraussa, víťaza Izraelskej ceny za matematiku. Ocenenie dostal za mimoriadne silné matematické prostriedky dávajúce mieru rigidity ergodickej teórie a jej aplikácie do teórie čísel. Pripomínam, že ergodická teória sa zaoberá správaním sa dynamických systémov. Jeho príspevok súvisí s dlho otvorenou hypotézou Littlewooda.
N. B. Châu, pôvodom z Vietnamu, získal Fieldsovu medailu za dôkaz Fundamentálnej lemy. Je to problém otvorený vyše 30 rokov v modernej teórii čísel a reprezentácie automorfných funkcií. Súvisí s novými algebricko-geometrickými metódami a má aplikácie v kryptografii alebo aj vo fyzike vysokých energií či v teoretickej informatike.
S. Smirnovje podobne ako G. Pereľman pôvodom z St. Petersburgu. Cenu dostal za elegantný dôkaz dlho otvorenej hypotézy zo štatistickej fyziky o tzv. Isingovom modeli popisujúcom napríklad magnetizmus.
C. Villani, Francúz, získal ocenenie za hlboké matematické interpretácie fyzikálneho pojmu entropie, čím sa mu podarilo vyriešiť hlboký problém súvisiaci s fyzikou. Na kongrese v Indii zvolili za prezidentku Svetovej matematickej únie po prvý raz ženu. Je to Belgičanka Ingrid Daubechiesová z Princetonskej univerzity, ktorá sa kedysi v dizertačnej práci zaoberala kvantovými teóriami (podobne ako autor týchto riadkov). Dnes je svetovou odborníčkou na wavelety, moderné výpočtové metódy. Budúci jubilejný 20. svetový kongres matematiky bude v Soule v Kórei. Ktorý mladý matematik tam získa Fieldsovu medailu? A dočkáme sa aj nositeľa zo Slovenska?


Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,55
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.