Matematický model odhalí proces starnutia tetovania

28.4.2011 14:21:50 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2014x

Ľudia si vyberajú tetovanie z rôznych dôvodov a pohnútok. Bez ohľadu na ne a na vybraný vzor každé tetovanie po rokoch mizne a rozmazáva sa, pretože atrament, ktorým je vytvorené, preniká pod kožu.

 

Vedci z University College v Londýne vytvorili matematický model, ktorý ukáže, ako sa tetovanie zmení. Jeho tvorca Ian Eames tvrdí, že model môže ovplyvniť výber vzorov s vyhliadkou do budúcnosti. Čím je tetovanie zložitejšie, tým je podľa modelu po 20 rokoch ťažko rozpoznateľné.

Atrament z tetovania sa nachádza vo fibroplastoch buniek kože a rozptyľuje sa, pretože bunky sa delia, alebo mizne, pretože bunky, ktoré ho obsahujú, zanikajú a telo sa ich zbavuje.

Eamesov model je prvý, ktorý dokáže až na 20 rokov dopredu predpovedať vzhľad tetovania modelovaním zmien v bunkách. Pre vzhľad tetovania sú dôležité aj ďalšie faktory ako vek, veľkosť tetovania, typ pokožky a miera vystavenia slnečnému žiareniu. Podľa modelu je z pohľadu trvácnosti zvoliť si jednoduchý a hrubý vzor.

Model by mohol ľuďom pomôcť vidieť, ako sa ich tetovanie zmení, môže byť tiež prvým krokom k pochopeniu dlhodobých vplyvov tetovania na zdravie človeka.

originál článku