Aj zvieratá majú osobnosť

29.4.2011 16:07:19 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2165x

Osobnosť človeka môže mať veľký vplyv na jeho život. Vedci zistili, že v tomto sa zvieratá od ľudí nelíšia.

 

Kathryn Arnoldová z Univerzity v Yorku priniesla dôležitý experimentálny dôkaz, že osobnosť živočíchov sa odráža v ich profile oxidačného stresu. Spolu s Katherine Herbornovou sa snažili určiť osobnosť 22 stehlíkov zelených (Carduelis chloris).

Vedkyne otestovali reakcie každého jedinca na novú situáciu pridaním jasne sfarbenej formičky na vykrajovanie pečiva do misky s potravou, pričom merali čas, ktorý bol potrebný na to, aby vtáky nabrali odvahu priblížiť sa k potrave. Zistili, že najodvážnejšie vtáky prekonali strach za niekoľko sekúnd, niektoré sa však priblížili k potrave až po 30 minútach.

Odborníčky tiež merali motiváciu stehlíkov objavovať nové veci pridaním premetu na bidlo a meraním času, ktorý vtákom trvalo, kým sa rozhodli vedľa predmetu pristáť. Medzi odvahou a zvedavosťou vtákov ale neobjavili žiadnu koreláciu.

Potom výskumníčky odmerali hladiny škodlivých reaktívnych metabolitov kyslíka. Porovnaním oxidatívnych profilov v krvi zistili, že plaché vtáky majú v krvi najväčšie množstvo škodlivých kyslíkových toxínov, ktoré najťažšie znášajú, a tak prežívajú väčší oxidatívny stres než iné jedince. Vedkyne tiež zistili, že najzvedavšie vtáky majú lepšiu obranyschopnosť proti oxidatívnemu poškodeniu než menej zvedavé stehlíky.

Arnoldová chce svoju prácu rozšíriť a skúmať, ako ovplyvňuje osobnosť život vtákov vo voľnej prírode. „Neofóbne vtáky, ktoré sa boja nových vecí, môžu prežívať vo väčšej miere oxidatívny stres a skôr uhynúť, ale tiež môže byť menej pravdepodobné, že ich zožerie dravec, pretože sú ostražitejšie,“ povedala.

originál článku