Lezci škodia prírode na skalách

5.5.2011 16:38:58 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1725x

Skalní lezci majú podľa vedcov nepriaznivý vplyv na zriedkavé skalné rastliny. Niektoré miesta by preto mali podliehať z dôvody ochrany prírody zákazu lezenia.

 

Masív Swabian Alb a severná Franská Jura sú najpopulárnejšie lezecké lokality v Nemecku, ale sú tiež poslednými miestami výskytu zriedkavej chudôbky vždyzelenej (Draba azoides) – malej rastlinky, ktorá žije na vápencových skalách.

Vedci z univerzity v Regensburgu chceli zistiť, ako lezci ovplyvňujú rast chudôbky. Preto porovnali jej populáciu a rozloženie na ôsmich stenách, na ktorých sa liezlo minimálne posledných 50 rokov s ôsmimi nedotknutými skalami, ktoré mali podobnú veľkosť a vzhľad. Testovali tiež DNA rastlín, aby zistili, ako lezci ovplyvnili ich genetiku.

Odborníci zistili, že na skalách navštevovaných lezcami rástlo menej rastlín, ktoré boli navyše menšie, častejšie sa však objavovali v sutine pod skalnou stenou. Podľa Christopha Reischa „lezenie na tieto rastliny negatívne a priamo vplýva. Na výskyt druhu negatívne pôsobí trenie lezeckých lán a používanie trhlín ako chytov.“

Porovnaním genetickej informácie vedci zistili rozdiel medzi rastlinami v rozličných výškach skaly, čo znamená, že lezci presúvajú aj genetickú informáciu rastlín. Genetické zmeny by mohli v dlhodobom meradle ovplyvniť schopnosť rastliny prežiť v prostredí, ktorému sa prispôsobovala milióny rokov.

„Dalo by sa predpokladať, že lezci podporujú šírenie semien rastliny. Spôsobujú ale tiež odpadávanie rastlín, ktoré sa tak presúvajú do nižších polôh. Tým sa strácajú genetické rozdiely v populácii,“ povedal Reisch.

Vďaka svojej nedostupnosti sú skalné steny jedným z mála ekosystémov, ktoré človek v posledných storočiach takmer vôbec neovplyvnil. V stenách rastie množstvo ohrozených druhov rastlín, ktoré výrazne prispievajú k regionálnej biodiverzite, preto je potrebné ich chrániť.

„V oblastiach vyhľadávaných lezcami by mal plán ochrany prírody zaručiť, že niektorých stien sa lezci nedotknú, čím sa ochráni miestna flóra,“ povedal Reisch.

originál článku