ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Dávkovač liekov oslobodí od každodenného strachu z injekcie

5.5.2011 17:42:06 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1933x

Pichať si každý deň injekciu nemusí byť vôbec príjemné. Nový implantát dávkujúci lieky dokáže v čase dodať do tela účinné látky počas celého roka, čím ich prijímanie zjednoduší. Odborníci zo spoločnosti Microchips v USA vytvorili zariadenie podobné kardiostimulátoru.

 

Podkožný implantát sa skladá z čipu s množstvom priehradiek obsahujúcich liečivo. Aby sa liek mohol dostať z čipu bez použitia tepla, ktoré by mohlo ovplyvniť jeho účinnosť, využíva implantát proces nazývaný nehybné ukladanie (angl. interference fitting). „Je to ako spájanie kúskov puzzle, ktoré do seba presne nezapadajú,“ povedal Bob Farra. Proces natlačí veko na strany priehradky, čím vytroví pevné tesnenie.

Každá priehradka je napojená na batériu. Pôsobením elektrického prúdu sa časť obalu roztopí. Elektrický prúd možno kontrolovať a programovať mimo tela pacienta.

Tím odborníkov testuje zariadenie s 20 dávkami u ľudí s osteoporózou. Jediná dostupná liečba je dnes pre týchto pacientov každodenná injekcia hormónu paratyroidu, čo je pre mnohých obmedzujúce.

Vedci odmietajú, že by chyba zariadenia mohla spôsobiť predávkovanie liekmi. Batéria nemá dostatok energie na súčasné otvorenie všetkých priehradiek. Navyše veko priehradky je dostatočne robustné a prelomiť by ho mohol jedine tlak rovný tiaži priemerného automobilu.

Spoločnosť Microchips predala licenciu firme, ktorá chce vložiť malú verziu zariadenia do očí ľudí s makulárnou degeneráciou. Tým hrozí, že oslepnú, ak nebudú pravidelne do očí dostávať injekcie.

Vincent Lee z Čínskej univerzity v Hongkongu pripomína, že zariadenie môže byť použité len s liekmi, ktoré pre svoju účinnosť stačia v malom množstve a v tele zostanú stabilné niekoľko mesiacov. „Ak by tieto prekážky tvorcovia prekonali, bol by vynález veľkým prínosom na ceste k osobnej liečbe,“ povedal.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,20
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.