ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ešte raz o antihmote

11.5.2011 13:29:08 | * q
| Počet zobrazení: 2643x

Rozprávame sa s Mgr. Petrom Filipom, CSc.

Čo je antihmota? Je to opak hmoty,ako by sa na prvý pohľad zdalo? 

Antihmota je akoby zrkadlovým obrazom hmoty a je úplne reálna:
ku kladným časticiam (protóny) existujú záporné antičastice (antiprotóny),
k záporným časticiam (elektróny) existujú kladné antičastice (pozitróny),
k neutrálnym časticiam (neutróny) existujú neutrálne antičastice (antineutróny).Z antiprotónov a antineutrónov sa dajú poskladať antijadrá, čo sa už ľuďom podarilo. Napríklad na antihviezdach by prebiehala fúzia antiprotónov na antihélium... Zatiaľ ľudia nenašli podstatný rozdiel v zákonoch správania sa častíc a antičastíc, no ide o oblasť, ktorá je na hranici súčasného vedeckého poznania.

Antihmota naozaj jestvuje? Ak áno, kde vlastne je? Ak v hmote, je to jej súčasť? Alebo je to niečo, čo jestvuje v hmote, ale úplne samostatne? 

V okolitom vesmíre je antihmoty prekvapivo málo a zatiaľ takmer nijakú nevidíme... Napríklad v kozmickom žiarení neboli doposiaľ detegované žiadne antijadrá. A doteraz asi nebol dokázaný žiadny dopad antihmotného meteoritu na Zem (existujú však špekulácie, že Tunguzský meteorit mohol byť z antihmoty.) Keby existovali vo vesmíre zhluky antihmoty (antijadier), tie by pri vzájomnom pôsobení s kozmickým žiarením (protónmi) silno reagovali (anihilovali by) na fotóny. Nič také naokolo, v susedstve Slnečnej sústavy, nebadáme. V centre našej Galaxie však v roku 2003 objavili silný zdroj žiarenia pochádzajúci z anihilácie pozitrónov s elektrónmi (511keV). Ako taký zdroj vznikol, nevieme. Antihmotu však dokážeme kedykoľvek vyrobiť v laboratóriu, napríklad pri zrážkach elektrónov (e-) s pozitrónmi (e+). Antihmota vo vákuu je podľa všetkých pozorovaní rovnako stabilná ako aj hmota a môže existovať samostatne. Antihmota a hmota sa dajú vyrobiť priamo z vákua, stačí mať dostatočné silné elektrické pole. Alchymisti nazývali podobný proces ako creation ex nihilum = tvorenie z ničoho. Fyzici nazývajú takýto jav rozpad vákua a proces nastane napríklad aj v blízkosti jadra s počtom protónov (nábojom) asi 2 × 90 = 180 a viac.

Hmota sa vyskytuje vo viacerých skupenstvách. Platí to aj o antihmote? 

Áno, antihmota v makroskopických množstvách by asi (na 99,99 %) mohla existovať v rovnakých skupenstvách ako aj hmota.

Množstvo antihmoty je rovnaké ako množstvo hmoty? 

V našom okolitom vesmíre antihmota chýba... Možno sa nejakým neznámym procesom transformovala na temnú hmotu =dark matter. Pri pokusoch (zrážky e+, e-) alebo aj v zrážkach protónov s antiprotónmi vzniká vždy rovnako veľa hmoty aj antihmoty.

Má objavenie antihmoty aj praktický význam? 

Objav antihmoty umožnil využívať vyžarovanie pozitrónov niektorými jadrami v medicínskej diagnostike – pozitrónovej emisnej tomografii (PET). Antihmota teda umožňuje liečiť ľudí. Okrem toho antihmota predstavuje najhustejšiu formu uskladnenia energie. Antihmotové palivo by sa vďaka svojej malej hmotnosti dalo lacno dopraviť na obežnú dráhu. Zatiaľ je to však pre ľudstvo nereálne. Okrem značných nákladov na jej výrobu máme ťažkosti hlavne s uskladnením antihmoty. Kladne nabité antihyperóny (viď článok z augusta 2010) sú: anti-Omega (s's's'),anti-Xi (s's'd') a anti-Sigma (s'd'd'), a všetky sa veľmi rýchlo rozpadajú.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,44
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.