Mitochondrie môžu ovplyvniť starnutie

12.5.2011 15:24:16 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2785x

Mitochondrie by sme mohli označiť za bunkové elektrárne, ktoré sú zdrojom energie pre telo. Vedci z univerzity vo švédskom Gothenburgu identifikovali skupinu mitochondriálnych bielkovín, ktorých neprítomnosť umožňuje iným proteínovým skupinám stabilizovať sa v genóme. To môže oddialiť prejavy chorôb spojených s vekom a predĺžiť život.

 

Niektoré teórie o starnutí človeka hovoria, že mitochondrie sú dôležitou súčasťou tohto procesu. Okrem energie, ktorú poskytujú nášmu telu produkujú mitochondrie aj škodlivé vedľajšie produkty – reaktívne oxyradikály, ktoré ničia rôzne časti bunky. Niekedy je poškodení na bunku veľa, prestáva plniť svoje poslanie a organizmus začína starnúť. Ide o teóriu, napriek tomu niektoré výskumy ukázali, že nefunkčnosť mitochondrií môže u húb, červov a múch spomaliť starnutie. Mechanizmus, ktorý je za tým, vedci doteraz nepoznajú.

Švédski vedci identifikovali skupinu mitochondriálnych bielkovín, ktoré sú do regulácie starnutia zapojené. Zistili, že tzv. MTC proteíny, ktoré sú bežne potrebné pri syntéze mitochondriálnych bielkovín, majú aj inú funkciu, ktorá ovplyvňuje stabilitu genómu a schopnosť bunky zbavovať sa poškodených a škodlivých bielkovín.

„Keď v bunke chýba určitá MTC bielkovina, napríklad kvôli mutácii v príslušnom géne, iná MTC bielkovina sa prispôsobí a prevezme jej funkciu. Získa tým väčší vplyv na stabilizáciu genómu a zabránenie poškodeniu bielkovín, čo vedie k predĺženiu života,“ povedal Thomas Nyström.

Niektoré zo skúmaných MTC bielkovín sa nachádzajú aj v ľudskej bunke, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že dokážu regulovať náš proces starnutia podobne ako u zvierat. Je možné, že riadením aktivity MTC bielkovín by sme dokázali zlepšiť schopnosť bunky odolávať chorobám spájaným s vekom, ako napr. Alzheimerova či Parkinsonova choroba alebo rakovina.

V súčasnosti je to podľa Nyströmových slov len špekulácia, musí dôjsť k pochopeniu mechanizmu fungovania MTC bielkovín v procese starnutia.

originál článku