ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Fosílne palivá sú niekedy ekologickejšie než biopalivá

13.5.2011 12:03:06 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 2132x

Od roku 2008 sa dostáva biopalivo do lietadiel popredných leteckých spoločností. Spoločnosť Lufthansa chce byť prvou, ktorá zavedie dennú linku lietadiel poháňaných zmesou biopalív. Vedci z MIT však pripomínajú, že pred chválou biopalív je potrebné spracovať úplnú analýzu produkcie uhlíka, ktorú so sebou biopalivá nesú.

 

Vedci tvrdia, že pri zohľadnení spracovania biopalív, napríklad pôvodu palmového oleja, môžu byť fosílne palivá ekologickejšou voľbou.

„Zistili sme, že sľubné technológie môžu mať za následok veľké emisie, ak sa spoja s nedbanlivosťou,“ povedal James Hileman z MIT. „Nemôžete jednoducho povedať, či sú biopalivá dobré alebo nie. Záleží to od ich výroby a spracovania a to je časť debaty, ktorej sme sa zatiaľ nevenovali.“

Hileman a jeho kolegovia spravili analýzu životného cyklu 14 zdrojov palív, medzi ktorými nechýbalo ani bežné lietadlové palivo vyrábané z ropy. Všetky procedúry na ceste k použitiu biopaliva vyžadujú energiu, čo znamená produkciu oxidu uhličitého.

Vedci v novom výskume porovnali životný cyklus biopaliva s cyklom leteckého paliva a zistili, že zmenou kľúčových parametrov môžu výrazne ovplyvniť celkové množstvo emisií skleníkových plynov súvisiacich s biopalivom.

Hileman zistil, že emisie sa menili v závislosti od typu pôdy, na ktorom rástli zdroje biopaliva ako sója, palma alebo repka olejná. V závislosti od typu pôdy môžu biopalivá podľa odhadov vedcov produkovať až 10-krát viac oxidu uhličitého než bežné fosílne palivá.

Podľa vedcov môže emisie ovplyvniť výrazne nie proces výroby, ale miesto, ktoré je potrebné na pestovanie plodín, ktoré napríklad vyžaduje odlesnenie. Jedným z riešení podľa nich môže byť skúmanie rias alebo salikornií, ktoré nevyžadujú pre svoj rast odlesnenie či hnojenie pôdy. Nepotrebujú ani čistú vodu.

Emisie, za ktoré môžu biopalivá, môžu zmierniť vedľajšie produkty spojené s ich výrobou, ktoré sa dajú ďalej prakticky využiť ako zdroj energie či potrava pre zvieratá.

Hileman povedal, že analýzou chceli poskytnúť iný pohľad na ekologické aspekty biopalív, na ktorý by sme pri ich presadzovaní nemali zabúdať.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,08
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.