Chobotnice koordinujú svoje pohyby

23.5.2011 23:24:06 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1456x

Vedci z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme zistili, že chobotnice nie sú len chytré (ako pri posledných majstrovstvách sveta vo futbale), ale aj dokážu koordinovať pohyby svojich chápadiel.

 

Chobotnice sú jedny z najvyvinutejších bezstavovcov. Majú veľký mozog a rýchlo sa učia. Osem chápadiel a na rozdiel od človeka limitovaného kostrou sú extrémne ohybné.

Pretože chobotniciam chýba kostra, nemysleli si odborníci, že dokážu svoje ohybné chápadlá koordinovať. Vedci z Jeruzalema ale ukázali, že opak je pravdou. Vyrobili trojrozmernú priehľadnú klietku, z ktorej mala chobotnica chápadlom ukázať označenú kabínu mimo nádrže, ktorá obsahovala odmenu v podobe potravy.

Chobotnice sa naučili prestrčiť cez otvor jedno chápadlo a získať odmenu. Úspech bol závislý od vizuálnej informácie, ktorú dokázali chobotnice transformovať do postupnosti koordinovaných pohybov jedného chápadla. Proces tiež dokázali zopakovať.

Splnenie tejto úlohy prvýkrát ukázalo, že chobotnica dokáže nasmerovať jedno chápadlo želaným smerom. Takáto motorika je jedným zo základov európskeho projektu s cieľom vytvoriť „robotickú chobotnicu“. Preto je dôležité pochopiť, ako a v akom rozsahu chobotnica svoje pohyby koordinuje.

originál článku