Po počúvaní Mozarta nebudete chytrejší

16.4.2007 23:43:50 | Q
Nature | Počet zobrazení: 1563x

Nemecká vláda sa rozhodla pokoriť mýtus o tzv. Mozartovom efekte. Ak počúvate Mozarta, alebo inú hudbu, ktorá sa vám páči, nepomôže vám to stať sa chytrejším. Treba však preskúmať, či súvisí počúvaná hudba so zvyšovaním IQ detí. Vyplýva to z analýzy, ktorú minulý týždeň publikovalo nemecké ministerstvo výskumu.

 

Výskum vychádzal z 15 rokov starej hypotézy, ktorá tvrdila, že niektoré špecifické úlohy ako rozoznávanie vzorov alebo skladanie papiera rieši človek lepšie po desaťminútovom počúvaní Mozartovej hudby.

„Mozartov efekt“ sa stal marketingovým nástrojom hudobného priemyslu.

Tím vedcov zložený z neurológov, psychológov, vychovávateľov a filozofov (odborníkov na hudbu) skúmal všetku dostupnú literatúru. Pomocou nej označil mýtus „Mozartovho efektu“ za mŕtvy.

Väčšina z predchádzajúcich štúdií totiž nevedela podať dôkaz pôsobenia hudby na človeka po dobu dlhšiu ako 20 minút po jej počúvaní. Takisto efekt nebol viazaný na hudbu od Mozarta, rovnaké zlepšenie vnímania nastavalo aj pri počúvaní inej hudby alebo pri čítaní knihy.

Vedci už boli zdržanlivejší pri zamietaní tvrdenia o zvyšovaní IQ malých detí vďaka hodinám hudby. Niektoré štúdie totiž ukázali malý ale významný vplyv na IQ v dlhodobom pohľade.
Ak sa však aj ukáže vplyv hudby na inteligenciu, je podľa výskumníkov vysoko nepravdepodobné, že hudba spraví z vášho dieťaťa génia.

originál článku