Ako kofeín znižuje ženskú plodnosť

24.5.2011 00:08:29 | Q
AlphaGalileo | Počet zobrazení: 1783x

Kofeín znižuje svalovú aktivitu vo vajíčkovodoch, ktorých úlohou je preniesť vajíčko z vaječníka do maternice ženy. Vedci z Nevadskej univerzity zistili, že tým môže ovplyvniť jej plodnosť.

 

„Robili sme experimenty na myšiach, ale závery vysvetľujú, prečo môže pitie kofeínových nápojov dlhodobo ovplyvniť šancu ženy otehotnieť,“ povedal Sean Ward, ktorý viedol výskum.

Ľudské vajíčko má mikroskopické rozmery, potrebuje sa ale dostať do maternice ženy. Hoci je tento proces pre úspešné tehotenstvo nevyhnutný, vedci vedia len málo o pohybe vajíčok vo vajíčkovodoch. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že počas svalových kontrakcií posúvajú vajíčko brvy buniek jeho stenách.

Skúmaním vajíčkovodov myší Ward zistil, že kofeín zastavuje činnosť špeciálnych buniek udávajúcich tempo kontrakcie v stenách orgánu. Ak sú tieto bunky inhibované, vajíčko sa nedokáže dostať do maternice. „Preto trvá ženám konzumujúcim kofeín dlhšie, kým otehotnejú,“ povedal Ward.

Objavenie spojenia medzi konzumáciou kofeínu a zníženou plodnosťou má svoje výhody. „Okrem pomoci ženám, ktoré sa snažia otehotnieť pomôže pochopenie činnosti vajíčkovodov aj doktorom pri liečbe zápalu panvy či chorôb prenášaných pohlavným stykom,“ povedal Ward. Môže tiež pomôcť vysvetliť, čo spôsobuje mimomaternicové tehotenstvo, veľmi bolestivý a život ohrozujúci stav, kedy sa začne embryo vyvíjať už vo vajíčkovode.

originál článku