Pohyb bez svalov a evolúcia kontrakcií tela

25.5.2011 19:59:31 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1959x

Všetky zvieratá sa pohybujú. Základom pohybu u mnohých, no nie u všetkých druhov je sťahovanie svalov. Niektoré skupiny živočíchov ale svaly nemajú, pretože sa vyvinuli v procese evolúcie skôr ako svaly. Aj tieto živočíchy, napríklad morské špongie, sa ale dokážu pohybovať.

 

Vedci z jenskej Univerzity Friedricha Schillera v Nemecku skúmali, ktoré bunky špongií spôsobujú ich pohyb. Tieto bunky by tak mohli byť evolučným predchodcom svalových buniek.

Nemeckí vedci vytvorili pomocou synchotrónovej rádiovej mikrotomografie trojrozmerný obraz stlačenej a natiahnutej špongie. Zo záberov vypočítali objem natiahnutej a stlačenej špongie. Táto technika výpočtu objemu z trojrozmerných záberov je známa vo oblasti techniky, v zoológii sa však používa len zriedkavo.

Michael Nickel a jeho kolegovia ukázali, že kontrakcie tela špongií spôsobujú epitelové bunky, tzv. pinakocyty. Tým vyriešili aj dlhotrvajúcu debatu, ktorá brala do úvahy ešte aj vretenovité bunky tkaniva špongií.

„Prvé kroky evolúcie svalov veci doteraz úplne nepoznajú. Podľa dnešných znalostí sa museli svalové bunky objaviť z ničoho,“ povedal Nickel. „Evolučný predchodca však musel existovať, hoci ho doteraz nepoznáme.“

Epitelové bunky špongií tak posúvajú hranice poznania ďalej. So svalovými bunkami iných živočíchov majú podľa všetkého spoločného predchodcu. Vedci chcú túto hypotézu v budúcnosti overiť pomocou výskumu genómu a údajov spojených s prejavmi jednotlivých génov.

originál článku