ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Bedrá sú na chôdzu, členky na beh

25.5.2011 22:35:07 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1787x

Vedci z USA v prvom výskume svojho druhu ukázali, že bedrá sú dôležité pri chôdzi a pri behu viac výkonu pridávajú členky. Zisťovali, či pri pohybe najvýkonnejšie kolená, bedrá alebo členky. V kolenách vzniká približne pätia výkonu pri chôdzi aj pri behu.

 

Výskum by mohol pomôcť vyrábať efektívnejšie pomôcky a protetické zariadenia pre ľudí, ale aj ďalšiu generáciu robotov.

Mnoho predchádzajúcich výskumov a štúdií sa zameriavalo na biomechaniku pohybu človeka z perspektívy celého tela alebo jednotlivých končatín. Vedci však teraz prvýkrát skúmajú mechanický výkon produkovaný špecifickými časťami dolnej končatiny.

Dominic Farris a Gregory Sawicki zo Štátnej univerzity Severnej Karolíny vo svojom výskume ukázali, že najväčší výkon pri chôdzi podávajú bedrá. To platí až do rýchlosti 2 m/s, kedy sa rýchla chôdza začína podobať na beh. V bokoch počas chôdze vzniká 44% sily, v členkoch 39%.

Keď ľudia bežia rýchlosťou 2 m/s, začínajú viac pracovať členky, na ktoré prechádza 47% výkonu, v bedrách zostáva 32%. Pri zvyšovaní rýchlosti majú najviac práce členky, hoci bedrá sa k nim pri vyšších rýchlostiach približujú.

„Zdá sa, že výkon sa pri zmene chôdze na beh presúva z bedier na členky,“ povedal Sawicki.

Vedci sú zvedaví, ako ich zistenia prospejú ľuďom, ktorí pri svojom pohybe potrebujú pomoc. Inžinieri môžu na základe ich výskumu upraviť rozloženie mechanického výkonu v pomôckach, napríklad v protézach s motorom.

Vedci získali výsledky z pozorovania desiatich ľudí kráčajúcich a bežiacich na upravenom páse. Sledovali ich držanie tela množstvom kamier pomocou značiek na rôznych miestach dolných končatín. Skúmali pohyb na rovine a zameriavali sa na rozdiely spôsobené zmenou rýchlosti. V budúcnosti sa vedci chystajú preskúmať zmeny výkonu pri chôdzi a behu na naklonenej rovine.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,76
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.