ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Soby získali v Arktíde UV videnie

28.5.2011 18:12:13 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2155x

Soby vidia svet v ultrafialovom spektre, čo im pomáha nájsť potravu a vyhýbať sa predátorom.

 

Väčšina cicavcov a človek vidí svetlo v rozsahu viditeľného spektra, čo znamená, že ultrafialovú svetlo je pre ne neviditeľné. Podľa Glena Jefferyho z University College v Londýne to ale pre soba neplatí.

Zmrznuté pustiny Arktídy odrážajú približne 90% dopadajúceho ultrafialového žiarenia, preto chceli vedci zistiť, či sa soby takémuto prostrediu prispôsobili. V tmavých podmienkach svietili do očí 18 uspaných sobov LED svetlami s rôznou vlnovou dĺžkou, medzi ktorými bolo aj UV svetlo, pričom zaznamenávali aktivovanie nervov v oku, ktoré znamenalo vnímanie svetla. UV svetlo spôsobilo reakciu v oku všetkých skúmaných jedincov.

„Do Akrtídy sa zvieratá dostali pred 10 000 rokmi aprispôsobili sa veľmi rýchlo,“ povedal Jeffery.

Experimenty vedcov s UV kamerou v oblasti studeného severu ukázali, akú výhodu poskytuje sobom UV videnie. Vedci zistili, že moč - známka predátorov alebo potenciálnych partnerov - a lišajníky - hlavný zdroj potravy v zimných mesiacoch - absorbujú UV svetlo a preto sa javia v porovnaní so snehom odrážajúcim UV svetlo čierne.

„Len málo cicavcov vidí UV svetlo. Dokážu to hlodavce a niektoré druhy netopierov, netušíme ale prečo sa u nich táto schopnosť vyvinula,“ povedal Jeffery. „Toto je rpvý prípad, ked UV videnie dokážeme zdôvodniť.“

Oči väčšinu cicavcov nedokážu prijať UV svetlo, pretože nesie so sebou množstvo energie, ktoré by zničilo citlivé fotoreceptory v oku. Preto môžeme niekedy vnímať „snehovú slepotu“, ktorá chráni naše oko pred spálením sietnice. Arktické zvieratá musia mať podľa Jeffreyho úplne iný mechanizmus ochrany sietnice.

Jeffrey a jeho kolegovia sa ešte chcú do Arktídy vrátiť. „Ak by sme dokázali zistiť, aký mechanizmus chráni oči cicavcov, mohli by sme sa z neho pravdepodobne poučiť pre ochranu ľudského zraku pred UV žiarením,“ povedal.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,70
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.