Aj „jojo efekt“ vám predĺži život

8.6.2011 15:18:06 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2653x

Aj napriek známemu nepríjemnému „jojo efektu“ môžu žiť ľudia, ktorí sa márne pokúšajú pomocou rôznych diét schudnúť, zdravšie než obézni. Vyplýva to z nového výskumu myší na Ohijskej univerzite v USA.

 

Myši, ktoré žrali počas svojho približne dvojročného života každé štyri mesiace striedavo potravu s veľkým a malým obsahom tukov, žili o 25 % dlhšie a mali lepšiu hladinu krvnej glukózy než obézne zvieratá žerúce len potravy s veľkým množstvom tukov.

Niektorí experti tvrdia, že neustála zmena hmotnosti snahou o chudnutie, môže byť pre zdravie škodlivá. Nový výskum však ukázal, že aj takáto snaha o diétu s navracaním hmotnosti je lepšia, ako zostať obézny a vôbec sa nesnažiť.

V USA je obéznych asi 34 % dospelej populácie, Ďalšia tretina trpí nadváhou. Hoci sa milióny Američanov snažia držať každoročne diétu, podľa výskumov sa len malej skupine z nich podarí dosiahnuť dlhodobý pokles hmotnosti.

V prvom výskume „jojo efektu“ svojho druhu sledoval Edward List a jeho kolegovia z Ohijskej univerzity 30 myší s tromi spôsobmi kŕmenia, počas dvoch rokov, čo je typická dĺžka života laboratórnych myší. Myši, ktorých potrava bola bohatá na tuky, žrali viac, mali väčšiu hmotnosť a vyššiu hladinu telesného tuku a glukózy v krvi. Podľa Lista tiež mali sklon k cukrovke.

Zdravotný stav myší sa ale menil, ak dostávali potravu v štýle „jojo efektu“ - v obdobiach s potravou bohatou na tuky sa ich stav zhoršoval, ich hmotnosť a glukóza v krvi sa však vrátili počas obdobia s upravenou potravou bez tuku opäť do normálu. Myši s „jojo efektom“ žili v priemere 2,04 roka, obézne myši 1,5 roka, myšiv porovnávacej skupine dosahovali priemerný vek 2,09 roka.

Napriek tomu, že by bolo ideálne zopakovať tento výskum u ľudí, podľa Lista je ťažké realizovať dlhodobý výskum riadeného stravovania. Na cyklus zmeny hmotnosti môžu vplývať rôzne faktory, napríklad choroba. Myši môžu byť dobrým modelom výskumu obezity, pretože umožňujú vedcom sledovať vplyv potravy počas celého, relatívne krátkeho života jedinca.

„Výskum prispieva k pochopeniu výhod chudnutia,“ povedal List. „Verím, že to ľudí povzbudí, aby sa nevzdávali.“

List chce svoj výskum rozšíriť na väčšiu populáciu myší. Chce tiež overiť, či sa u zvierat s „jojo efektom“ spája aj zníženie hladiny cytokínov. Ich vysoká hladina je spojená so zápalmi súvisiacimi s cukrovkou, poruchami srdca, či rakovinou.

originál článku