ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ako mokrý je povrch vody?

9.6.2011 21:13:05 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 2157x

Na väčšine povrchu Zeme sa stretávajú vzduch a voda. Kde je ale presná hranica sa ukazuje byť celkom dobrou otázkou.

 

Nový výskum publikovaný v časopise Nature zúžil hranicu na jednu štvrtinu molekúl vody v najvrchnejšej vrstve, ktoré majú jeden atóm vodíka vo vode a druhý vibruje voľne „nad hladinou“.

Podľa Alexandra Benderského z University of Southern California sa v týchto molekulách striedajú plynná a kvapalná fáza – voľný atóm vodíka sa správa ako plyn a druhý vodík ako každý iný atóm vo vode. Jeho objav je dôležitý pre praktický výskum reakcií na povrchu vody, napríklad procesov, ktorých výsledkom je prenikanie dusíka, kyslíka a oxidu uhličitého do atmosféry.

„Rozhranie medzi vzduchom a vodou je na približne 70 % povrchu Zeme,“ povedal Benderskii. „Na tomto rozhraní prebieha množstvo chemických reakcií, ktoré sú zodpovedné za atmosférickú rovnováhu a chémiu životného prostredia.“

Dodal, že jeho výskum ukázal nový spôsob skúmania iných rozhraní, napríklad medzi vodou a biomembránami, ktoré sú na povrchu každej živej bunky. „Rozhrania s vodou sú veľmi dôležité,“ povedal. Svoj výskum nazval „otvorenými dverami, cez ktoré môžeme prejsť k výskumu iných a zložitejších rozhraní.“

Benderskii a jeho kolegovia použili vlastnú techniku na testovanie sily vodíkových väzieb v molekule vody (medzi vodíkov a kyslíkom). Tieto väzby zabezpečujú, že voda je pri izbovej teplote v kvapalnom skupenstve.

Silu väzby vedci určili na základe merania frekvencie vodíkovo-kyslíkových vibrácií. S klesajúcou frekvenciou je väzba silnejšia, dalo by sa to prirovnať k ťahu, ktorý cíti človek, ak zastavuje dieťa na hojdačke.

Väzba medzi kyslíkom a atómom vodíka v molekule na povrchu je len mierne slabšia, ako väzba v ostatných molekulách vody, sila väzby s horným atómom je však porovnateľná so silou väzby v plynnom skupenstve. Na základe toho vedci usúdili, že k zmene medzi vzduchom a vodou dochádza na úrovni jedinej molekuly.

Otázkou vyplývajúcou z amerického výskumu môže byť, ako presne treba definovať hranicu medzi vodou a vzduchom. Ak by boli hranicou vrchné molekuly vody meniace svoj stav, dalo by sa to porovnať k drevenému plotu, v ktorom by chýbali tri zo štyroch latiek, s výnimkou toho, že molekuly vody menia často svoj stav, preto by sa pozícia chýbajúcich latiek menila niekoľkomiliónkrát za sekundu.

Ak by bola hranicou celá vrchná vrstva, dalo by sa to prirovnať k plotu, kde jedna zo štyroch latiek kedykoľvek vypadáva.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,74
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.