Vtáky vidia farebnejšie ako ľudia

24.6.2011 10:03:49 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2950x

Žiarivé farby vtákov inšpirujú básnikov a milovníkov prírody, vedci z univerzít v Yale a Cambridge však tvrdia, že tieto odtiene sú len zlomkom toho, čo dokážu vtáky vidieť.

 

Ich zistenia publikované v časopise Behavioral Ecology ukázali, že farba peria je vďaka evolúcii stále jasnejšia a vtáky postupne získavali schopnosť vytvárať nové pigmenty a štrukturálne farby.

„Naše šaty boli pred vynálezom anilínových farieb tiež jednotvárne, po zlacnení farieb sa tie ale veľmi rozšírili,“ povedal Richard Prum, ktorý je spoluautorom výskumu. „Rovnaká vec sa veľmi pravdepodobne stala u vtákov.“

Vedci sa dlho rokov zamýšľajú, ako vtáky získali svoju farbu, tento výskum bol ale prvý, ktorý chcel zistiť, ako vyzerá diverzita farieb z pohľadu vtákov. Vtáky v skutočnosti vidia oveľa viac farieb ako človek, vidia však aj oveľa viac farieb ako je spektrum ich zafarbenia. Vtáky majú totiž na sietnici prídavné čapíky citlivé na ultrafialové svetlo.

Počas svojho vývoja sa u vtákov objavilo množstvo farieb, ktoré obsahovali melanínové pigmenty vlastné aj pokožke človeka, karotenoidové pigmenty, ktoré pochádzajú z potravy a štrukturálne farby. Výskum ukázal, že práve štrukturálne farby spôsobujú diverzitu farby peria napriek tomu, že sú u vtákov relatívne zriedkavé.

Vedci nevedia, prečo si vtáky doteraz nevytvorili schopnosť produkovať aj pigmenty v ultrafialovom spektre, ktoré by človek nevidel. Neznamená to ale podľa nich, že by bola paleta farieb u vtákov konečná.

„Vtáky dokážu vytvoriť len 26 až 30 % farieb, ktoré vidia,“ povedal Prum. „Je potrebné si uvedomiť, že hoci sme farbou vtákov uchvátení, v porovnaní s nimi sme úplne farboslepí.“

originál článku