Mitochondrie majú spoločného predka s morským mikróbom

26.7.2011 09:51:42 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1907x

Pred miliardami rokov sa stala zarážajúca vec - niektoré baktérie sa museli prispôsobiť a začať žiť vo vnútri iných buniek, čo bol začiatok série udalosti, na konci ktorej boli mitochondrie, organely nachádzajúce sa vo všetkých eukaryotických bunkách.

 

Výskum vedcov z Havajskej univerzity je silným dôkazom, že mitochondrie majú spoločného predka s rodom morských baktérií známych ako SAR11, čo je pravdepodobne najrozšírenejšia skupina mikroorganizmov na Zemi.

„Je to veľmi zaujímavý objav,“ povedal Michael Rappe, ktorý je zapojený do výskumu. „Výsledky, ktoré prezentujeme, dávajú zmysel v mnohých smeroch: fyziológia SAR11 ich robí náchylnými na závislosť od iných organizmov a podľa hojného výskytu v súčasnosti mohol byť aj výskyt ich predkov veľmi veľký čím sa zvyšovala pravdepodobnosť stretnutia baktérie s s hostiteľom pôvodnej symbiózy.“

Vedci z Oregonskej štátnej univerzity chceli prispieť k pochopeniu evolúcie SAR11, preto porovnali genóm mitochondrií z rôznych eukaryotických buniek s genómom kmeňov SAR11 izolovaných v laboratóriu. Vďaka počítačom získali podrobnú fylogenetickú analýzu genómov. Okrem objavenia evolučnej súvislosti medzi baktériami a mitochondriami prinieslo porovnanie podporu predpokladom o existencii novej skupiny baktérií, Pelagibacteraceae, fam. nov. „Veľmi rozšírená skupina SAR11 má veľkú genetickú diverzitu, ktorá by mala znamenať aj veľkú diverzitu metabolizmu,“ povedal Rappe.

Rappe a jeho kolegovia ďalej kultivujú nové kmene SAR11 a skúmajú ich genetickú informáciu s cieľom pochopiť ich metabolický potenciál a spôsob, akým uspeli v oceáne.

originál článku