Dinosaurus z južného pólu nebol iný

8.8.2011 14:25:07 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2206x

Dinosaurus veľký ako pes, ktorý žil v blízkosti južného pólu niekedy aj mesiace bez svetla, mal kostné tkanivo podobné dinosaurom, žijúcim na iných miestach planéty. Podľa vedcov to môže vysvetliť, prečo pred 160 miliónmi rokov dinosaury ovládli planétu.

 

„Ak by sme sa snažili nájsť dôkaz fyziologických rozdielov u dinosaurov, museli by sme ich nájsť v extrémnych podmienkach, napríklad na južnom póle,“ povedala Holly Woodwardová z Montanskej univerzity. „Na základe kostného tkaniva ale môžeme povedať, že dinosaury žijúce za polárnym kruhom boli podobné všetkým ostatným druhom.“

„To naznačuje niečo zaujímavé: že v podstate od počiatku vývoja dinosaurov existovala fyziológia, ktorá dinosaurom, alebo ich predchodcom, umožňovala úspešne ovládnuť rôzne prostredia a dominovať v nich milióny rokov,“ povedala Woodwardová.

Jack Horner, Woodwardovej výskumný vedúci, povedal, že jej výsledky podporujú iné výsledky laboratórií histológie v univerzitnom múzeu. „Myslím, že najdôležitejším zistením je, že polárny dinosaurus nebol v zmysle rastu kostí ničím výnimočný,“ povedal.

Woodwardová analyzovala kostné tkanivo 17 dinosaurov žijúcich pred 112 až 110 miliónmi rokov. Okrem jedného boli všetky dinosaury bylinožravé a všetky žili pri južnom polárnom kruhom v dnešnom austrálskom štáte Viktória.

Woodwardová svoju prácu založila na staršom výskume, ktorý sledoval kostnú mikroštruktúru polárnych dinosaurov a z ktorého vyplynulo, že niektoré polárne dinosaury prežili extrémne podmienky vďaka hibernácii, kým iné sa vyvinuli tak, že dokázali byť aktívne počas celého roka.

Nový výskum ukázal, že všetci, až na najmladšieho zo skúmaných dinosaurov mali tzv. prírastkové kruhy (živočíšna podoba letokruhov u stromov). Tieto kruhy podobne ako letokruhy vznikajú vo chvíli, keď sa rast kosti dočasne zastaví.

„Kruhy vznikajú v kostiach zvierat bez ohľadu na prostredie, v ktorom žijú,“ povedala Woodwardová. „Podobne ako pomocou letokruhov ich môžeme použiť na určenie veku dinosaura, takže ak na kosti žiaden kruh nepozorujeme, musel dinosaurus zomrieť pred dosiahnutím prvého roka. Výskum neznamená, že polárne dinosaury neboli jedinečné, zvláštne vlastnosti sa ale nedajú pozorovať z kostného tkaniva.“

„Je veľmi pravdepodobné, že dinosaury žijúce v rozdielnych prostrediach sa aj rôzne vyvíjali,“ povedala Woodwardová. „Analýza kostnej mikroštruktúry nám môže veľa povedať o raste, nepovie nám ale o dinosauroch všetko.“

originál článku