Matematický model predpovedá šírenie rakoviny

10.8.2011 00:03:31 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1970x

Matematický model, ktorý dokáže predpovedať, ako sa bude vyvíjať nádor, by mohol pomôcť navrhnúť špecifické druhy liečby pre jednotlivé typy rakoviny.

 

Niektoré nádory po dosiahnutí určitej veľkosti ďalej nerastú, kým iné sa zväčšujú neustále. Pri tých je na ich vyživovanie potrebný rozsiahly cievny systém a hrozí, že rakovinové bunky sa vo forme metastáz rozšíria na iné miesta v tele. Ak by sa dalo zistiť, ktoré nádory budú stabilné a ktoré sa budú šíriť, dosiahli by vedci jeden z najhlavnejších cieľov výskumu rakoviny. Do tohto pátrania sa stále viac zapájajú fyzici a matematici.

Jedným z nich je aj Sehyo Choe z Heidelberskej univerzity v Nemecku, ktorý vyvinul matematický model vývinu nádoru. Spolu so svojimi kolegami analyzovali detailné zábery nádorov u myší a ciev, ktoré ich vyživovali v rozličných fázach rastu. Výsledky pozorovaní spojili do rovníc popisujúcich dianie medzi zdravými bunkami, rakovinovými bunkami a okolitými cievami.

Vedci tak vytvorili model, ktorý predpovedá smery pravdepodobného ratu nádoru pomocou rozloženia ciev okolo nádoru. U myší model fungoval vo všetkých testovaných prípadoch. „Je to akoby ste mali model pre rýchle pretáčanie,“ povedal Choe. Model by mal podľa neho pomôcť identifikovať cievy, ktoré treba odstrániť, aby sa zabránilo rastu nádoru.

„V budúcnosti nebude musieť byť liečba založená na priemere populácie. Ľudia budú dostávať individuálnu liečbu na základe predpovedí nášho modelu,“ povedal spoluautor modelu Neil Johnson z University of Miami.

Odborníci sa zhodujú, že modely v budúcnosti zohrajú dôležitú rolu pri predpisovaní liečby rakoviny, pripomínajú ale, že rizikom modelov je prílišné zjednodušovanie aspektov ovplyvňujúcich rast nádoru.

originál článku