Dotykové smartfóny sa prispôsobia rýchlosti chôdze

11.8.2011 15:59:27 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1765x

Mnohí ľudia musia spomaliť, ak chcú ovládať svoje dotykové telefóny. Možno sa to zmení.

 

Fínski a škótski vedci sledovali 20 používateľov telefónov so systémom Android na bežiacom páse a identifikovali rýchlosť chôdze, pri ktorej sa nám virtuálne tlačidlá triafajú najlepšie. Chcú teraz nájsť nové formy používateľského rozhrania, ktoré sa dá ľahšie ovládať aj pri vyšších rýchlostiach.

Vedci zistili, že človek pri používaní telefónu prirodzene spomalí chôdzu na 40 až 80% normálnej rýchlosti. Dominantná ruka tak môže lepšie kompenzovať oscilácie telefónu pri jeho ovládaní.

Vedci plánujú nájsť spôsob interakcie s telefónom ktorý bude optimalizovaný pre zníženie nepríjemných vplyvov zvyšujúcej sa rýchlosti chôdze. Nie je ale jasné, ako to bude vyzerať. Bude používateľské rozhranie kmitať s opačnou fázou, čím bude pôsobiť stabilne? Táto možnosť by kvôli nutnosti pohybujúcich sa pixelov zredukovala viditeľnú plochu displeja. Inou možnosťou je podľa vedcov navrhnúť také dotykové gestá, ktoré zohľadnia schopnosť menšej presnosti, alebo zníženie počtu viditeľných tlačidiel a pridanie systému percepcie zamýšľanej stlačenej klávesy.

originál článku