ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

V Mliečnej dráhe je planéta z diamantu

26.8.2011 12:02:45 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2355x

Astronómovia si myslia, že v Mliečnej dráhe objavili kedysi veľkú hviezdu, ktorá sa zmenila na malú planétu tvorenú diamantom.

 

Objav publikovaný v časopise Science urobil medzinárodný výskumný tím okolo projektu CAASTRO vedený prof. M. Bailesom zo Swinburne University v Melbourne. Vedci z Austrálie, Nemeska, Talianska, Veľkej Británie a USA najskôr pozorovali nezvyčajnú hviezdu, tzv. pulzar, pomocou viacerých teleskopov na rôznych miestach sveta. Pulzary sú malé rotujúce hviezdy s priemerom asi 20 km, ktoré vysielajú lúče rádiových vĺn. S rotáciou hviezdy prichádzajú rádiové vlny k Zemi v pravidelných intervaloch, ktoré dokážu rádiové teleskopy zachytiť a identifikovať.

Vedci si všimli, že rádiové pulzy z novoobjaveného pulzara PSR J1719-1438 boli systematicky modulované. Usúdili, že je to kvôli gravitačnému pôsobeniu malej planéty, ktorá okolo pulzara obieha v binárnom systéme.

Pulzar a jeho planéta sú súčasťou Mliečnej dráhy a nachádzajú sa vzdialené 4000 svetelných rokov v súhvezdí Had. Systém je približne v osmine vzdialenosti od Zeme k stredu našej galaxie.

Modulácie rádiových pulzov poskytli astronómom o planéte niekoľko informácií. Jej obežná doba je len dve hodiny a desať minút a vzdialenosť objektov je 600 000 km, čo je len o niečo menej než polomer Slnka. Planéta tiež musí byť malá, maximálne päťkrát taká veľká ako Zem. Je tak blízko hviezdy, že ak by bola väčšia, rozbila by ju gravitácia pulzara.

Napriek svojej relatívne malej veľkosti je však planéta ťažšia než Jupiter. Jej veľká hustota pomáha vedcom odhaliť jej pôvod. Myslia si, že diamantová planéta je pozostatkom masívnej hviezdy, ktorej veľkú časť pohltil pulzar.

Pulzar J1719-1438 sa za minútu otočí viac ako 10 000-krát. Má hmotnosť približne 1,4-násobku Slnka a pritom v priemere len 20 km. Asi 70 % takýchto pulzarov má pri sebe spoločníka. Astronómovia si myslia, že práve ten mení starý pulzar na milisekundový pulzar presunom hmoty a roztočením do vysokých otáčok. Výsledkom je rýchlo rotujúci pulzar a malý spoločník, často nazývaný biely trpaslík.

Vedci sa zhodujú, že objaviť rotujúci pulzar s blízkou planétou, ktorá má podobnú kryštalickú štruktúru a veľkú hustotu, je nezvyčajné a existencia takéhoto systému nie je pravidlom, ale skôr výsledkom výnimočných okolností.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,25
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.