Najpresnejšie hodiny sú vo Veľkej Británii

31.8.2011 23:51:16 | Q
NPL, BBC News | Počet zobrazení: 1893x

Podľa nového výskumu majú najlepšiu dlhodobú presnosť atómové hodiny v britskom Národnom fyzikálnom laboratóriu (NPL). V časopise Metrologia odborníci uvádzajú, že sú dvakrát presnejšie než sa predpokladalo. O jednu sekundu sa odchýlia od presného času raz za 138 miliónov rokov.

 

Veľká Británia je jednou z mnohých krajín, ktoré sledujú svetový čas „štandardnou sekundou“. Vo svete krajiny o najpresnejšie hodiny súperia, preto výsledky najnovšieho výskumu nemusia dlho platiť.

V britských atómových hodinách CsF2 zabezpečuje „tikanie“ meranie energie potrebnej na zmenu spinu céziových atómov. Podľa medzinárodnej definície ubehne jedna sekunda ak prebehne 9 192 631 770 fáz elektromagnetického vlnenia potrebného na zmenu stavu cézia.

V hodinách sú céziové atómy v skupinách asi po 100 miliónoch a prechádzajú cez dutinu, v ktorej na ne pôsobí elektromagnetické vlnenie. Frekvencia sa upravuje do chvíle, kým sa nepreklopí spin atómov. Vtedy je vlnenenie nastavené na frekvenciu, ktorá môže správne definovať sekundu.

Britské hodiny sú „atómovým kyvadlom“, od ktorého sa odvíjajú všetky svetové ukazovatele času. Ich úpravu riadi Medzinárodný úrad pre miery a váhy so sídlom vo Francúzsku, ktorý porovnáva definície zo šiestich miest štandardov v Británii, Francúzsku, USA, Nemecku a Japonsku.

Druhá najprísnejšia definícia jednotky vyžaduje, aby sa merania vykonávali v podmienkach, ktoré sa dnes reálne nedajú zabezpečiť. „Frekvencia, ktorú meriame, nie je tá, ktorú predpisuje definícia, pretože tá predpokladá vylúčenie všetkých vonkajších vplyvov,“ povedal pre BBC Krzysztof Szymaniec z NPL.

Podľa vedcov nejde len o preteky v rýchlosti. Lepšie štandardy vedú k lepším technológiám. Schopnosť definovať a merať najpresnejšie štandardy so sebou podľa nich prináša aj merateľný ekonomický vplyv.

originál článku