ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Tasmánsky tiger nemohol útočiť na ovce

5.9.2011 18:41:05 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1725x

Známy austrálsky vakovlk, alebo tiež tasmánsky tiger, sa stal obeťou lovu na začiatku dvadsiateho storočia kvôli údajnému zabíjaniu oviec. Nový výskum ukázal, že tiger mal tak slabé sánky, že jeho korisť pravdepodobne nebola väčšia od vačice.

 

„Náš výskum ukázal, že jeho slabá sánka mu dovoľovala loviť len menšiu, agilnejšiu korisť,“ povedala Marie Attardová z Univerzity Nového Južné Walesu. „Je to pre veľkého predátora s hmotnosťou okolo 30 kg nezvyčajná črta. Preto je prinajmenšom prehnaná predstava, že lovil korisť veľkosti ovce. Hoci stále nevieme, čím sa živil, jeho neschopnosť zabíjať väčšiu korisť však mohla viesť k jeho vyhynutiu.“

Tasmánske tigre boli jedným z dominantných predátorov, ktorí žili v Austrálii a na Novej Guiney, no v období kolonizovania Austrálie Európanmi ich našli už len v Tasmánii. Strata ich prirodzeného prostredia a štedrá odmena pre lovcov za ich zabitie môžu za kapituláciu tohto mäsožravého vačkovca.

Hoci bol zjavný úbytok jedincov, oficiálnu ochranu tasmánskej vlády získal vakovlk až v roku 1936 dva mesiace predtým, ako zomrel posledný známy jedinec v Hobartskej Zoo.

Pomocou pokročilej techniky modelovania dokázali vedci simulovať rôzne činnosti predátora, napríklad hryzenie, trhanie a ťahanie, pomocou ktorých predpovedali napätie v lebke vakovlka a dvoch zvyšných vačkovcových mäsožravcov - tasmánskeho diabla a kunovca. V porovnaní s dvomi žijúcimi druhmi bola lebka vakovlka pri testovaní oveľa viac namáhaná.

„Porovnaním lebiek príbuzných druhov sme mohli predpovedať pravdepodobnú veľkosť koristi vakovlka,“ povedal Stephen Wroe. „Cme si istí, že vakovlk spolu s príbuznými druhmi lovili menšie cicavce, napríklad valabie, vačice alebo bandikuty.

„Zvlášť u veľkých predátorov platí, že čím je druh špecializovanejší, tým skôr mu hrozí vyhynutie. Aj malá zmena ekosystému, napríklad tá, ktorú priniesli európski osadníci, môže stačiť na to, aby sa z povrchu planéty živočíšny druh vytratil,“ povedal Wroe.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,24
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.