ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Najmenší elektromotor z jedinej molekuly

5.9.2011 20:44:52 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2842x

Najmenší elektrický motor na planéte má podľa Guinessovej knihy rekordov 200 nanometrov. Je to skutočne malý motor, najmä ak si ho porovnáme s ľudským vlasom, ktorý je hrubý 60 000 nanometrov. Ani tento motor však nepredstavuje skutočnú hranicu pokroku.

 

Chemici z Tufts University v USA vyvinuli prvý jednomolekulový elektrický motor, ktorého objav by mohol znamenať vznik novej triedy zariadení použiteľných v mnohých oblastiach medicíny a techniky. Ich motor má v priemere jeden nanometer.

„V konštrukcii molekulárnych motorov poháňaných svetlom a chemickými reakciami sme zaznamenali veľký pokrok, toto je ale prvý elektricky riadený molekulárny motor,“ povedal Charles H. Sykes z Tuftsu. „Ukázali sme, že dokážeme dodať elektrinu do jedinej molekuly a prinútime ju robiť niečo, čo nie je náhodné.“

Sykes a jeho kolegovia dokázali riadiť molekulárny motor elektrinou pomocou stavového nízkoteplotného rastrového tunelovacieho mikroskopu (LT-STM). Ten využíva na „videnie“ molekúl namiesto svetla elektróny. Pomocou konca mikroskopu vedci preniesli elektrický náboj na molekulu butyl metylsulfidu, ktorá bola na vodivom medenom povrchu. Táto molekula obsahujúca síru usporiadala atómy uhlíka a vodíka tak, že vyzerali ako dve ramená so štyrmi uhlíkmi na jednej strane a jedným na druhej. Tieto reťazce uhlíka voľne rotovali okolo väzby medzi meďou a sírou.

Vedci zistili, že riadením teploty molekuly môžu priamo ovplyvniť jej rotáciu. Teploty okolo -268 °C boli ideálne na sledovanie pohybu motora. Pri tejto teplote dokázali vedci zaznamenať všetky pohyby motora a analyzovať údaje.

Hoci už teraz je vidieť mnohé možnosti využitia tohto elektrického motora, je potrebné posunúť sa v oblasti teplôt, pri ktorých môžu tieto motory fungovať. Pri vyšších teplotách sa motor točí oveľa rýchlejšie, čo znemožňuje riadenie a meranie jeho rotácie. Vedci potrebujú získať väčší rozsah teplôt aj kvôli praktickej aplikácii v lekárskych prístrojoch. Pomocou motorov by sa mohlo znížiť trenie kvapalín v stenách tenkých hadičiek týchto zariadení.

Veľkou mierou sa na objave pričinili aj študenti univerzity, ktorí tak získali jedinečnú možnosť podieľať sa na skutočnom vedeckom projekte.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,27
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.