Génová terapia by mohla zmierniť problémy z ožarovania

6.9.2011 16:26:09 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1934x

Liečba rakoviny ožarovaním je u niektorých ľudí efektívnejšia než u iných. Nový objav, ktorý ukazuje, prečo je to tak, by mohol pomôcť zvýšiť efektivitu liečby a zmierniť zdravotné komplikácie, ktoré prináša.

 

Vivian Cheungová z Pennsylvánskej univerzity a jej kolegovia vystavili bunky 99 zdravých ľudí dávke radiácie, ktorá vyžaduje odozvu podobnú odozve buniek počas ožarovania pri liečení rakoviny. Pod vplyvom dávky sa aktivita kaspázy, aktívneho enzýmu spôsobujúceho samodeštrukciu buniek, zvýšila o 120 až 720 %, čo potvrdilo, že ľudia na liečbu ožarovaním reagujú odlišne.

Vedci tiež sledovali prejavy génov pred a po vystavení buniek žiareniu a identifikovali 335 génov, ktorých rôzne prejavy korelovali s aktivitou kaspázy. Zabránením prejavu piatich génov, ktoré aktivitu kaspázy ovplyvňovali negatívne, za výrazne zvýšila citlivosť buniek na riadenie.

„Zvýšením citlivosti buniek na radiáciu dosiahneme zníženie potrebnej dávky,“ povedal Cheungová, čo by podľa nej zmiernilo vedľajšie účinky liečby.

originál článku