ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

LED svetlo na princípe kvantových bodiek

6.9.2011 17:54:44 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2480x

Vedci z Floridskej univerzity možno vyriešili verejnú debatu o zdroji svetla v budúcnosti – použiť Edisonovu žiarovku alebo energeticky efektívnejšiu žiarivku? Možno ani jednu z nich.

 

Naše potreby osvetlenia by mohla naplniť nová LED dióda, ktorá vytvára svetlo z neviditeľného zhluku kvantových bodiek. Podľa článku v časopise Nature Photonics je proces prechodu LED s kvantovými bodkami z laboratórií na trh o krok bližšie k skutočnosti vďaka novému procesu výroby, ktorý vyvinuli americkí vedci.

„Naša práca otvára cestu lacnej výrobe efektívnych a stabilných diód s kvantovými bodkami, ktorá je dôležitá pre rozšírenie použitia týchto diód vo veľkých displejoch a zdrojoch svetla, v ktorých by mohli nahradiť súčasné žiarovky a žiarivky,“ povedal Jiangeng Xue, ktorý viedol výskum.

Významná časť výskumu Xueho tímu sa zameriavala na zlepšenie existujúcich organických LED diód (OLED). Tieto polovodiče sú viacvrstvové štruktúry tvorené veľmi tenkým organickým materiálom, napríklad polymérovými plastmi, ktoré sa používajú na osvetlenie displejov počítačových monitorov, televíznych obrazoviek a menších elektronických zariadení. OLED sú stále populárnejšie, pretože spotrebúvajú menej energie a produkujú jasnejší obraz než bežné diódy.

Zvyšok vedeckého tímu sa zaoberal kvantovými bodkami. Tieto nanočastice sú malé kryštály široké len niekoľko nanometrov tvorené kombináciou atómov síry, zinku, selénu a kadmia. Pôsobením elektriny vyžarujú farebné svetlo. Farba sa mení v závislosti od veľkosti bodiek a možno ju ovplyvniť v procese ich syntézy.

Spojením práce oboch skupín vedci vytvorili hybridné diódy zložené z organických vrstiev aj vrstiev na báze kvantových bodiek. Na výrobu týchto LED diód sa ale bežne využívajú dva odlišné procesy, ktorých kombinácia spomaľuje produkciu a zvyšuje náklady.

Vedci problém obišli problém navrhnutím štruktúry, ktorá umožňuje rozdelenie všetkých potrebných častíc a molekúl pomocou jednej technológie, tzv. rotačného nanášania. Nová dióda je tiež efektívnejšia a vydrží dlhšie než predchádzajúce pokusy s LED na báze kvantových bodiek.

Rotačné nanášanie ale nemusí byť konečným spôsobom výroby. V súčasnosti existuje viac technológií, ktoré vedci zvažujú pre výrobu veľkoplošných displejov a osvetľovacích zariadení.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,82
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.